• 2015-03-24

Alexander String Quartet po raz pierwszy w Polsce

26 marca do Polski zawita po raz pierwszy amerykański kwartet smyczkowy Alexander String Quartet. Artyści przyjadą na zaproszenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i oprócz koncertu na Ołowiance, poprowadzą kurs mistrzowski dla zespołów kameralnych w gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki. Koncert organizowany jest ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena, w ramach 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Alexander String Quartet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alexander String Quartet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mimo, że w 2011 roku obchodzili 30 – lecie istnienia zespołu, to kwartet składający się ze skrzypków: Zakariasa Grafilo i Fryderyka Lifsitza oraz altowiolinisty Pawła Yarbrough i wiolonczelisty Sandy Wilsona wystąpią w Polsce po raz pierwszy.

Alexander String Quartet został założony w Nowym Jorku w 1981 roku i zdobył międzynarodowy rozgłos jako pierwszy amerykański kwartet, który wygrał London International String Quartet Competition w 1985 roku.

Alexander String Quartet występował w największych stolicach muzycznych, na pięciu kontynentach. Powszechnie podziwiany jest za jego interpretacje Beethovena, Mozarta i Szostakowicza i właśnie dzieła tych kompozytorów będzie można wysłuchać 26 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Warto dodać, że nagrania ASQ cyklu Beethovena, Bartóka i Szostakowicza spotkały się z międzynarodowym uznaniem krytyków.

Artyści nie unikają też współpracy ze współczesnymi kompozytorami. Wśród nich warto wymienić choćby kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara Aarona Coplanda.

Wśród znakomitych muzyków, z którymi Alexander String Quartet współpracował są pianiści Joyce Yang, Roger Woodward, Anne-Marie McDermott, Jon Nakamatsu, Menachem Presslera i Jeremy Menuhin czy tacy mistrzowie jazzu jak, Branford Marsalis, David Sánchez, i Andrew Speight.

Kwartet występował m.in. w Lincoln Center, i Metropolitan Museum w Nowym Jorku; Jordan Hall w Bostonie; Bibliotece Kongresu i Dumbarton Oaks w Waszyngtonie. Europejskie tournée obejmowały dotąd: Wielką Brytanię, Czechy, Holandiię, Włochy, Niemcy, Hiszpaniię, Portugalię, Szwajcarię, Francję, Grecję, Republikę Gruzji, Argentynę, Panamę, i Filipiny.

19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Alexander String Quartet
26 marca 2015 roku
Polska Filharmonia Bałtycka
Gdańsk

Dodaj komentarz