Joanna Hasior. Wystawa Bieszczadzki pejzaż życia

27 marca w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem odbędzie się wernisaż wystawy Bieszczadzki pejzaż życia. Swoje prace zaprezentuje na niej Joanna Hasior. Wystawa odbędzie się w ramach projektu Tatry Bieszczadom. Bieszczady Tatrom.

Joanna Hasior uczy tkactwa, Dom Kultury w Cisnej, fot. Piotr Skóródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Hasior uczy tkactwa, Dom Kultury w Cisnej, fot. Piotr Skóródło: materiały prasowe organizatora)

Dwie były ponoć prawdziwe mistrzynie gobelinu – Magdalena Abakanowicz oraz Joanna Hasior. Pierwsza zawojowała świat, druga rozkochała w sobie Bieszczady. Artystka, nagradzana w Polsce i za granicą, ostatnie lata życia spędziła w Bieszczadach, gdzie prowadziła warsztaty tkackie w Cisnej, Tarnawie Niżnej i Myczkowcach. Ten zakątek Polski inspirował ją przez lata. Bieszczadów nigdy nie chciała opuścić. Joanna Hasior, absolwentka warszawskiej ASP. Zajęła się tam również intensywną pracą malarską. Długie godziny, niezależnie od pory roku, spędzała w plenerze. Bieszczadzki krajobraz oddała na dziesiątkach płócien. Swoją nietuzinkową osobowością, wiedzą oraz mądrością życiową przyciągała do siebie wiele osób. Na jej zajęcia tkackie w Cisnej przyjeżdżali ludzie z Leska, Sanoka, Rzeszowa, a nawet z odległego Koszalina.

– Kiedy się przebywa z takim człowiekiem i artystą, chciałoby się go słuchać i chłonąć, miast o nim opowiadać. Natychmiast pojawia się obawa, że nie starczy słów, by opisać tak barwną i nietuzinkową postać, zwłaszcza, że ona sama jest nieskora do wynurzeń. Była malarką, autorką gobelinów i projektantką tkanin. Studiowała na warszawskiej ASP w latach 1954 – 1960 i ukończyła ją w pracowni prof. Michała Byliny. Malarstwo zdradziła dla tkactwa i dziś nie potrafiłaby zliczyć, ile gobelinów wyszło spod jej rąk i jak wiele zdobią kolekcji. – Zauważa Róża Franczak.

Wystawa Joannny Hasior Bieszczadzki pejzaż życia
Kuratorzy wystawy: Agnieszka Słowik-Kwiatkowska, Julia Kubica
Od 28 marca do 26 kwietnia 2015 roku
Wernisaż: 27 marca 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane

Dodaj komentarz