• 2015-03-21

Ślady ludzi – Nowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury

27 marca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż nowej wystawy pt. Ślady ludzi. Cristiano Mascaro/ Sławomir Rumiak.

Plakat wystawy „Ślady ludzi. Cristiano Mascaro/ Sławomir Rumiak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Ślady ludzi. Cristiano Mascaro/ Sławomir Rumiak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest rodzajem dialogu pomiędzy jednym z najbardziej znanych brazylijskich fotografików, Cristianem Mascarem oraz polskim twórcą, Sławomirem Rumiakiem. Efektem trwającego od 2013 roku projektu jest kilkadziesiąt czarno – białych fotografii oraz film dokumentujący krajobraz Brazylii i Polski.

Gdańsk, Warszawa, Łódź oraz Kraków to cztery miasta, które wzbudziły szczególne zainteresowanie Cristiana Mascara podczas trzech wizyt artysty w Polsce. Przyglądał się szczególnie uważnie miejscom pracy – nieczynnym fabrykom. Później skierował swoją uwagę na budownictwo mieszkaniowe oraz tkankę miasta. Zaglądał również do wnętrz prywatnych mieszkań.

Obiektem zainteresowania Sławomira Rumiaka stało się z kolei São Paulo – jedna z największych światowych metropolii, założona przez napływających z głębi Brazylii ludzi poszukujących pracy. Choć mieszkańców miasta liczy się w milionach, film Rumiaka jest ich praktycznie pozbawiony. Zestawiony z fotografiami Mascara zaprasza do odkrycia śladów ludzi: ich miejsc, opowieści, marzeń i tęsknot.

Sławomir Rumiak „Macunaima wraca do San Paulo” 2014–2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Rumiak „Macunaima wraca do San Paulo” 2014–2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja Ślady ludzi. Cristiano Mascaro/ Sławomir Rumiak ma swoją premierę w Galerii MCK, za rok będzie pokazana w ramach prezentacji kultury polskiej w Brazylii.

Wystawa Ślady ludzi. Cristiano Mascaro/ Sławomir Rumiak
Kuratorzy: Stephan Stroux, Natalia Żak
Wernisaż 27 marca 2015 roku. godz. 18.00
Wystawa czynna od 28 marca do 7 czerwca 2015 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz