• 2015-03-21

Skrzypek na dachu w inscenizacji Jana Szurmieja – Teatr Żydowski

W dniach 25–29 marca w Teatrze Żydowskim w Warszawie wystawiany będzie światowej sławy musical Skrzypek na dachu, który swoją warstwą muzyczną oraz humanistycznym przesłaniem przemawia do publiczności na całym świecie.

„Skrzypek na dachu”, reż. Jan Szurmiej, fot. Marta Kuśnierz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Skrzypek na dachu”, reż. Jan Szurmiej, fot. Marta Kuśnierz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema Dzieje Tewjego Mleczarza. Akcja rozgrywa się w 1905 roku w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, obarczonym pięcioma córkami, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Skrzypek na dachu
W dniach 25–29 marca 2015 roku, godzina 18.00
Reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej
Scenografia: Wojciech Jankowiak
Kostiumy: Marta Hubka
Muzyka: Jerry Bock
Teatr Żydowski im. Esery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz
Warszawa

Dodaj komentarz