Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych

Od 20 marca w Galerii Bielskiej BWA można oglądać wystawę 12. Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych.

Piotr Desperak „Postać na krześle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Desperak „Postać na krześle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizowane przez Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych obejmuje twórczość młodzieży z popularnych szkół plastycznych – plastyków (publicznych i niepublicznych), a także słuchaczy policealnych szkół plastycznych. Biennale jest ważnym przeglądem umiejętności warsztatowych oraz inwencji i aspiracji młodych adeptów sztuki. Do jury zapraszani są profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Polsce, którzy wybierają pracę do nagrody Grand Prix, a także po trzy główne nagrody w dziedzinach malarstwa i rysunku. Podczas obecnej edycji konkursu obradom Komisji Konkursowej przewodniczył prof. Józef Budka z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W jury zasiadali także: prof. Kazimierz Cieślik z ASP w Katowicach, dr hab. Piotr Korzeniowski, dziekan Wydziału Malarstwa w ASP Kraków oraz prof. Andrzej Zdanowicz, dziekan Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Na wystawie prezentowane będą wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione. Nagrodę Grand Prix za malarską pracę pt. Postać na krześle otrzymał Piotr Desperak z Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie. Nauczycielem prowadzącym laureata jest Jacek Pałucha. Obraz jest kompozycją figuratywną, przedstawiająca leżącą nagą postać ludzką, w kontrastowej kolorystyce bieli, czerni i czerwieni.W kategorii malarstwo przyznano trzy główne nagrody. Laureaci: I Nagroda – Klaudia Pisarek z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach za obraz pt. Belweder (nauczyciel prowadzący Piotr Kossakowski); II Nagroda – Piotr Myśliwiec z PZSP w Bydgoszczy za pracę pt. Spawanie (nauczyciel prowadzący Tadeusz Hassek); III Nagroda – Paulina Kowol z ZSP w Katowicach za obraz pt. Na balkonie (nauczyciel prowadzący Beata Hanslik-Janiszewska). Laureatami nagród w dziedzinie rysunku zostali: I Nagroda – Katarzyna Sawicka z Liceum Plastycznego w Supraślu za pracę pt. Cień (nauczyciel prowadzący Beata Wilczyńska); II Nagroda – Justyna Korzeń z ZSP w Bielsku-Białej za Autoportret II (nauczyciel prowadzący Tadeusz Król), III Nagroda – Jakub Baracz z ZSP w Koszalinie za rysunek pt. Postać (nauczyciel prowadzący Tadeusz Walczak).

Klaudia Pisarek „Belweder” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Klaudia Pisarek „Belweder” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych
Wernisaż 20 marca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 20 marca do 12 kwietnia 2015 roku
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz