Mózg w Piwnicy – malarstwo Iwony Siwek-Front

Od 21 marca w Piwnicy pod Baranami w Krakowie można oglądać wystawę malarstwa Iwony Siwek-Front pt. Mózg w Piwnicy. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Tygodniowi Mózgu – imprezie stricte naukowej.

Plakat wystawy malarstwa Iwony Siwek-Front „Mózg w piwnicy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy malarstwa Iwony Siwek-Front „Mózg w piwnicy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie wiadomo dlaczego pojawił się w kosmosie mózg człowieka. Dlaczego wszechświat nie zatrzymał się, bez urazy, na mózgu małpim. Dlaczego nie poprzestał na etapie rajskiego ogrodu pełnego zwierząt – bez nas. I po co właściwie ten suplement w postaci świadomości własnego istnienia. Nie zawsze przecież najprzyjemniejszej. Ale jest i przyjemna strona posiadania coraz bardziej złożonego mózgu. Prof. Vetulani, światowej sławy neurobiolog, zapewnia, że rozwój mózgu sprzyjał rozmnażaniu się. Nie ma wszak bardziej seksualnego organu nad ludzki mózg.

Vetulani, mieszkaniec Krakowa, przez krakowiankę Iwonę Siwek-Front przedstawiony na portrecie zatytułowanym Mózg Krakowa: Nie istniała żadna ludzka społeczność, która by nie pozostawiła po sobie dzieł sztuki. Sztuka uczłowiecza troglodytę. Początki sztuki giną w zamierzchłej przeszłości.

Tymczasem mówi się także, że w sztuce już wszystko było. Otóż nie wszystko. W sztuce są epigoni, środkowy strumień mainstreamowy i artyści awangardowi. Dwie pierwsze grupy eksploatują faktycznie wszystko to, co już było. Natomiast awangarda jak zawsze wyprzedza czasy, w których żyjemy. Sztuka może toczyć się leniwie głównym nurtem, szerokim, wlec się w długim ogonie lub reagować z wyprzedzeniem i ukazywać współczesnym czas a priori. Iwona Siwek-Front jest artystą avant–garde. Uprawia sztukę neodada. Zbiera strzępy rozmów na ulicach, w tramwajach i knajpach, wyrywa z kontekstu wiadomości z mediów, podchwytuje hasła wypisywane na murach, zapamiętuje obrazy pojedynczych ludzi miasta, w którym mieszka, Krakowa, i maluje bezimienne tłumy miast bez nazw.

Mózg na obrazach Iwony kipi od słów, piktogramów, znaków, haseł, fragmentów rozmów, mądrych, głupich, śmiesznych i poważnych. Podłączony jest kablami, wypustkami, antenami z całą resztą świata. Iwona, współczesny artysta, przedstawia ludzki mózg jako informatyczne horror vacui współczesności. Albo staje się tym, czym jest, gdy pozbawić go życia, wypreparować z ciała, którego był główną centralą dowodzenia, kupką białka, którą żywią się z apetytem inne stworzenia, muchy, ptaki… bakterie, robaki… mózg ze swojej zwariowanej przygody w sferze ducha wraca do biosfery, jeśli jej nie skazimy, nie pozbawimy się szansy na dalszy rozwój, którego końca nie znamy. Do czego jeszcze będzie zdolny nasz mózg? Nasz intelekt? Zadbać o mózg, to nie dać go zatopić w oceanie informacji zbędnych, w głupocie, kołtuństwie, pozerstwie, zachłanności…

Iwona Siwek-Front „Mózg w piwnicy” (źródło: materiały prasowe)

Iwona Siwek-Front „Mózg w piwnicy” (źródło: materiały prasowe)

Iwona Siwek-Front – urodzona w 1967 roku w Krakowie, polska artystka, plastyk, malarz, rysownik i autor filmów animowanych oraz komiksów. Wykładowczyni w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Najchętniej określa się jako artysta-neodada. Prace podpisuje imieniem, nazwiskiem, datą oraz godziną i temperaturą powietrza.

Wystawa malarstwa Iwony Siwek-Front pt. Mózg w Piwnicy
Wernisaż 20 marca 2015 roku, godz. 19.00 otworzą prof. Jerzy Vetulani oraz prof. Krystyna Styrna-Bartkowicz.
Wystawa czynna od 21 do 31 marca 2015 roku
Piwnica pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz