• 2015-03-20

Premiera filmu How culture works? – reż. Tymek Borowski

28 marca w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbędzie się premiera filmu Tymka Borowskiego How Culture Works?

„How Culture Works", reż. Tymek Borowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„How Culture Works", reż. Tymek Borowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

How Culture Works? to krótkometrażowe video stworzone przez artystę Tymka Borowskiego we współpracy z Rafałem Dominikiem i Jakubem Maińskim. W roli głównej wystąpiła Marta Manowska. How Culture Works to praktyczny podręcznik skutecznego używania kultury – konstrukcji, która organizuje nasz sposób życia i działania.

Co ma kultura do tempa spłacania kredytów? Czym w ogóle jest kultura? Dlaczego kultury różnią się między sobą i czy jedne są lepsze od innych? Dlaczego niektóre ich elementy się starzeją a inne nie zmieniły się od tysięcy lat? Dlaczego niektóre łatwo wymienić, a inne uparcie opierają się zmianom choć przynoszą więcej szkody niż pożytku? Czym jest dzisiaj wielokulturowość? How Culture Works? jak na podejmowaną tematykę jest pozornie niewinny. Nie pada w nim ani jedno słowo o kontrowersyjnych tematach, zderzeniu cywilizacji i gwałtownych konfliktach między zwolennikami różnych światopoglądów.

Twórcy na najprostszych przykładach pokazują, czym jest kultura, z czego i w jaki sposób powstaje, dlaczego i jak się zmienia. Film stawia tezy z którymi nie sposób się nie zgodzić, a sformułowane na ich bazie zasady działania kultury są uniwersalne. Stosują się zarówno do budzących kontrowersje problemów wielokulturowego społeczeństwa jak i codziennych, indywidualnych wyborów życiowych każdego z nas. Ich zrozumienie pozwala lepiej używać kultury, i – co za tym idzie – po prostu skuteczniej żyć. Całość wykładu składa się na zaskakujący obraz kultury rozumianej jakoś ściśle praktyczne narzędzie stworzone przez nasz sprytny gatunek by ułatwiać sobie zaspokajanie wrodzonych potrzeb.

Autorzy prowadzą narrację filmu lekko, na granicy nonszalancji, jednocześnie opierając się na solidnych podstawach; researchu i literaturze naukowej. Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonej, błękitnej przestrzeni. Styl opowieści, zakorzeniony we współczesnej, post-internetowej estetyce, balansuje pomiędzy biznesowym explanation video, programami Adama Słodowego i popularnonaukowym show w stylu wykładów TED. W roli głównej – narratorki prowadzącej wykład wystąpiła aktorka i podróżniczka, Marta Manowska, znana szerokiej publiczności z popularnych programów TVP.

Film How Culture Works?
reż. Tymek Borowski
2 reżyser: Rafał Dominik, Jakub Maiński
Tekst: Tymek Borowski, Jakub Maiński
Obraz: Tymek Borowski, Rafał Dominik

Film zrealizowany w ramach projektu Wielokulturowość nie działa? Artyści przeciw przemocy
Realizator: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Od 29 marca 2015 roku film będzie dostępny w internecie
Premiera: 28 marca 2015 roku, godzina 18.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz