• 2015-03-20

XXII Bydgoski Festiwal Operowy

Od 25 kwietnia do 10 maja trwać będzie XXII Bydgoski Festiwal Operowy. Festiwal wykreował scenę Opery Nova w Bydgoszczy jako miejsce, w którym występ uznawany jest za prestiżowy przez zespoły polskie i zagraniczne.

Bydgoski Festiwal Operowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bydgoski Festiwal Operowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal ten określić można jako przegląd muzycznych rarytasów, który powinien zelektryzować melomanów w całej Polsce; dwa festiwalowe tygodnie (25.04. – 10.05.) będą okazją do obejrzenia wyjątkowych przedstawień. Zaproszenie Opery Nova przyjęły zespoły, które nigdy w naszym kraju nie występowały, zaprezentowane zostaną tytuły, które nie gościły na polskich scenach ponad 50 lat i te, które pojawiły się na afiszach raz pierwszy. Zaszczytem dla Festiwalu jest kolejny występ (jedynie w Bydgoszczy) teatrów o europejskiej renomie oraz azjatyckiej kompanii baletowej.

Maciej Prus reżyseruje Potępienie Fausta – wielki nestor polskiego teatru zmierzy się z tragedią Goethego i niezwykłym dziełem Berlioza. Monumentalna inscenizacja na scenie Opery Nova będzie z pewnością wydarzeniem w kulturze polskiej. Kierownictwo muzyczne sprawuje znakomity dyrygent młodego pokolenia, Michał Klauza.

Chińczycy zatańczą Carmen – po raz pierwszy w Polsce i jedynie w Bydgoszczy profesjonalna formacja baletu klasycznego z Chin. Suita Szczedrina w wykonaniu dynamicznego młodego zespołu Suzhou Ballet.

Krutniawa narodowa opera Słowaków – do obejrzenia po 55. latach nieobecności w Polsce. Państwowa Opera z Bańskiej Bystrzycy przedstawi operę Suchonia jedynie w bydgoskiej Operze Nova.

Europejskiej sławy Litewski Teatr Opery i Baletu po raz drugi wybiera Bydgoski Festiwal Operowy na miejsce swego przedstawienia operowego: pamiętna Żydówka w 2010 r. a teraz Otello w znakomitej reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa.

XXII Bydgoski Festiwal Operowy
Od 25 marca do 10 kwietnia 2015 roku
Opera Nova w Bydgoszczy

Dodaj komentarz