Ars moriendi/Sztuka umierania – BWA Tarnów

26 marca w BWA w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy Ars moriendi/Sztuka umierania.

Paweł Susid, „Złe życia kończą się śmiercią” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Susid, „Złe życia kończą się śmiercią” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W myśl powiedzenia Emila Ciorana, że gdyby nie myśl o samobójstwie już dawno by się zabił, wystawa Ars moriendi/Sztuka umierania jest rodzajem medytacji nad przemijaniem, świecką próbą oswajania myśli o śmiertelności. Procesem, w którym artyści i widzowie stają się świadkami własnego przemijania oraz umierania innych.

Wystawa jest ćwiczeniem się w umieraniu, rozumianym jako ćwiczenie duchowe o anarchistyczny zabarwieniu. Przywoływanie obrazów rozkładu oraz doświadczeń i fantazji skupionych wokół nietrwałości wynika z przeczucia, że społeczeństwo wypierające świadomość choroby, cierpienia i śmierci staje się społeczeństwem żyjącym w iluzji, infantylnym i nieszczęśliwym.

W dniu otwarcia wystawy odwiedzający będą mogli wziąć udział w recitalu Mattea Messoriego Od Frescobaldiego do Bacha w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Musica Poetica.

Artyści – Przemysław Branas, Justyna Górowska, Aneta Grzeszykowska, Magda Hueckel, Zuzanna Janin, Zbigniew Libera, Honorata Martin, Anna Orlikowska, Laura Pawela, Paweł Susid, Andrzej Wasilewski oraz funeralia, dokumenty i obiekty sztuki dawnej z kolekcji Bogdana Steinhoffa

Wystawa Ars moriendi/Sztuka umierania
kurator: Przemysław Chodań
Od 26 marca do 3 maja 2015 roku
Wernisaż: 26 marca 2015 roku, godzina 18.00
BWA w Tarnowie

Recital Mattea Messoriego Od Frescobaldiego do Bacha
26 marca 2015 roku, godzina 19.30
Bazylika Katedralna w Tarnowie

Dodaj komentarz