• 2015-03-19

Stabat Mater Alessandro Scarlattiego

22 marca o godz. 17.00 w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie ponownie zagości zespół Il Tempo, który wykona Stabat Mater Alessandro Scarlattiego.

Alessandro Scarlatti – portret (źródło: materiał prasowy organizatora)

Alessandro Scarlatti – portret (źródło: materiał prasowy organizatora)

Stabat Mater jest średniowieczną sekwencją [pieśną] wykonywaną w liturgii kościoła katolickiego w czasie Wielkiego Postu. Tematem utworu jest rozpacz Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa:
Stoi Matka obolała,
Łzy pod krzyżem przepłakała,
Gdy na krzyżu Syn jej mrze

[przekład Mirona Białoszewskiego].

W niedzielę w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Stabat Mater Alessandro Scarlattiego wykona zespół Il Tempo, w którego skład wchodzą: Agata Sapiecha (skrzypce, kierownictwo artystyczne), Maria Dudzik (skrzypce), Teresa Kamińska (wiolonczela) i Lilianna Stawarz (klawesyn). Partie solowe zaśpiewają Michał Sławecki (sopran) i Wanda Franek (alt). Na szczególną uwagę zasługuje obdarzony wyjątkowym głosem Michał Sławecki, który w Stabat Mater wykona partię sopranową.

Koncert ten będzie 2. w ramach cyklu Anonse i echa MLAMD, wydarzenia artystyczno-edukacyjnego, którego koncerty rozpoczynają się krótkim wykładem oraz dyskusją ze słuchaczami. 22 marca słowo o kompozytorze, utworze i interpretacji wygłosi dr Aneta Markuszewska z Instytutu Muzykologii UW.

Koncert zespołu Il Tempo Stabat Mater Alessandro Scarlattiego
22 marca 2015 o godz. 17.00
Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego
Wilanów

Dodaj komentarz