• 2015-03-19

Polskie filmy na FebioFest w Pradze

Filmy współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej zostaną pokazane na festiwalu FebioFest w Pradze, który odbędzie się w stolicy Czech w dniach od 19 do 27 marca.

Kadr z filmu „Miasto 44”, reż. Jan Komasa (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Miasto 44”, reż. Jan Komasa (źródło: materiały prasowe)

Sekcja Poland 44 powstała we współpracy Polskiego Instytutu w Pradze z okazji 70. Rocznicy zakończenia II wojny światowej. Widzowie zobaczą zarówno zrealizownae w ostatnim czasie filmy: Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy, Kamienie na szaniec Roberta Glińskiego oraz Powstanie warszawskie oraz dzieła, które zapisały się do kanonu klasyki polskiego kina: Kanał Andrzeja Wajdy, Eroicę Andrzeja Munka i Akcję pod Arsenałem Jana Łomnickiego.

World Cinema Panorama – W tej sekcji, wśród 17 innych produkcji, znalazły się trzy polskie produkcje. Widzowie zobaczą m.in. Obce ciało Krzysztofa Zanussiego, Bogów Łukasza Palkowskiego oraz Pod mocnym aniołem Wojciecha Smarzowskiego.

W sekcji Focus on Holland pokazana zostanie koprodukcja holendersko-polska Strefa nagości w reżyserii Urszuli Antoniak. Z kolei w sekcji poświęconej filmom zrealizowanym w Ameryce Południowej (Latin America Panorama) znalazł się obraz Pod ochroną Diego Lermana, ze zdjęciami polskiego operatora Wojciecha Staronia. Film, którego dystrybutorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty można obecnie oglądać na ekranach polskich kin.

Polskie filmy na festiwalu FebioFest w Pradze
Od 19 do 27 marca 2015 roku

Dodaj komentarz