• 2015-03-19

Anima. Sacrum – fotografie Magdy Hueckel z Afryki

24 marca w ZPAF Gallery w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Magdy Hueckel Anima. Sacrum. Ekspozycja jest opowieścią o podróży przybysza, który próbuje odnaleźć na czarnym lądzie nie tylko siebie, ale też uniwersalne prawdy dotyczące życia, śmierci, odrodzenia, przemiany.

Magda Hueckel, „Anima. Sacrum” – fotografia (źródło: materiały prasowe)

Magda Hueckel, „Anima. Sacrum” – fotografia (źródło: materiały prasowe)

Wystawa to próba oswojenia wymiaru duchowości i nieśmiertelności, której elementem jest zgłębianie obrazów pustki, porzuconych, zapomnianych i zrujnowanych miejsc przeplatających się z ujęciami organicznych struktur, rozkładającej się zwierzęcej materii oraz obiektów mających charakter sakralny.

Ta dokumentacja rozkładu, śmierci wpisanej w życie to również odkrywanie magicznych praktyk, w których śmierć jest nieodłącznie spleciona z życiem […]. Śmierć nie jest tu żadnym końcem ani wyłomem, jest naturalnym elementem życia. Tyle tylko, że życie nie jest tu traktowane jako coś przypisanego jednostkom, ale jako Zoe – bezosobowa czy raczej aosobowa siła – pisze o cyklu Iza Kowalczyk.

Mimo że cykl jest wynikiem fascynacji autorki pierwotnymi wierzeniami, duchowością, rytuałami, kultem przyrody, nie ma charakteru etnograficznego. Ujęcia nie pozwalają na konkretną identyfikację miejsc, co decyduje o nadrzędności idei nad uwiecznianą rzeczywistością, gdyż, jak zauważa Wojciech Nowicki:

[…] w cyklu Anima fotografia jest materiałem, budulcem, gliną, jest medium pożyczonym do celów nie tylko dokumentacyjnych. Autorka z dezynwolturą odchodzi od naturalnego ciągu zdarzeń; woli swoje własny ciągi – bo Anima to zbudowana z fotografii architektura pewnego wspomnienia, wspomnienia wydarzeń, których nie było. Obrazy są tu jak klocki. W rękach artysty (narratora) z zestawu może powstać zamek, droga, człowiek, dusza. […] Anima zachęca, zmusza do poszukiwania, lecz nie obiecuje, że droga będzie prosta. I jak w przypadku dojrzałych zdjęć bywa, również tu więcej możliwości niż by się chciało. W krainie śmierci bujnie kwitnie dusza, chciałoby się jej dotknąć, ale nie każdemu będzie dane.

Fotografie powstały w latach 2005–2013 podczas podróży Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego po Afryce (m.in. Algieria, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Kenia, Lesoto, Mali, Maroko, Republika Południowej Afryki, Ruanda, Senegal, Swaziland, Tanzania i Uganda). Projekt składa się z ponad 100 fotografii w rozmiarach: 115 x 76 cm, 75 x 50 cm, 45 x 30 cm. To fotografie czarno-białe, wykonane w technice analogowej.

Wystawie towarzyszy album fotograficzny Anima. Obrazy z Afryki, zawierający ponad 80 prac z cyklu. Album uzupełniony został tekstami Mariki Kuźmicz (Anima) i Wojciecha Nowickiego (Rozkład ciała, bujność duszy), osobistymi zapiskami artystki i jej męża, Tomasza Śliwińskiego, tworzonymi na bieżąco w trakcie podróży, oraz indeksem fotografii, zawierającym krótkie opisy miejsc i daty wykonania każdego zdjęcia.

Wystawa powstała przy współpracy Galerii Piekary w Poznaniu i Galerii Strefa A w Krakowie.

Magda Hueckel (urodzona w 1978 roku) – artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka, autorka fotografii, fotoinstalacji, wideo. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP, gdzie specjalizowała się w fotografii i scenografii. Studiowała także w Vysokej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie oraz w Schule fuer Gestaltung w St. Gallen. W latach 2002–2004 wraz z Agatą Serafin działała w duecie hueckelserafin. Stypendystka Miasta Sopot oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace wystawiane były miedzy innymi w Tate Britain w Londynie (wystawa Moore and Auschwitz, 2010). W 2013 wydała autorski album fotograficzny Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013, który nominowany był do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Współpracuje również z Tomaszem Śliwińskim w realizacji filmów jako autorka scenariuszy i operatorka. Ich dokumentalny autobiograficzny film Nasza klątwa otrzymał nominację do Oskara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Magda Hueckel jest też autorką dokumentacji fotograficznych ponad stu spektakli teatralnych – stale współpracuje m.in. z Nowym Teatrem w Warszawie, Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz z najważniejszymi polskimi reżyserami. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Anima. Sacrum – Magda Hueckel
Wernisaż: 24 marca 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 19 kwietnia 2015 roku
ZPAF Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz