Ewa Surowiec-Butrym – Przywołanie

20 marca w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się wernisaż wystawy Ewy Surowiec-Butrym – Przywołanie.

Ewa Surowiec-Butrym „Schyłek”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Surowiec-Butrym „Schyłek”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa twórczości w technice pasteli, w której wyróżnia się seria nokturnów prezentujących zaułki Bielska-Białej z połyskującym w nocnym oświetleniu brukiem lub migotliwą taflą wody płynącej przez miasto rzeki Białej (cykl Pejzaż bielski). Artystka przedstawia także w swoich bliskich abstrakcji pastelach piękne faktury zniszczonych drewnianych powierzchni (cykl Drewno). W pracach portretowych Ewa Surowiec-Butrym koncentruje się na portrecie psychologicznym.

Moje malarstwo jest poszukiwaniem formuły koloru, kształtu oraz światła. Tak powstają obrazy wyrażające twórcze emocje wobec motywu i obiektu. W przypadku portretu tworzę obraz odczytując osobowość modela, kierując się nastrojem i domysłem. Staram się, by mojemalarstwo było szczere i rzetelne technicznie – mówi Ewa Surowiec-Butrym.

Wystawa jest podsumowaniem tylko części działalności artystki wiążącej się z malarstwem. Składa się na nią ponad 30 prac wybranych z cykli: Portrety, Szkło, Ręce, Nocny ogród, Pejzaż bielski, Drewno oraz Animalis.

Ewa Surowiec-Butrym – urodziła się w 1945 roku w Krakowie, studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Aleksandra Raka i grafiki użytkowej pod kierunkiem prof. Tadeusza Grabowskiego uzyskała w 1969 roku. Zajmuje się twórczością w dziedzinie malarstwa, grafiki użytkowej i edytorskiej oraz plakatu. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków. Zaprojektowała i zrealizowała ponad 20 mozaik i malowideł ściennych w obiektach użyteczności publicznej na Śląsku i Wybrzeżu. Miała kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach, Galerii Sztuki Współczesnej w Tychach, w Galerii Zamkowej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, w Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury oraz Ratuszu w Bielsku-Białej. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. wielokrotnie w Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu, Międzynarodowym Triennale Portretu w Radomiu, Międzynarodowym Salonie Sztuki Homo Quadratus Ostroviensis, Triennale Malarstwa Animalis w Chorzowie. Laureatka II Nagrody w ogólnopolskim konkursie Pastelowe Miasto Bielsko-Biała (2007). Prace pastelowe artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.Artystka mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

Wystawie towarzyszą warsztaty z pastelu – prowadzone przez Ewę Surowiec-Butrym. W scenerii wystawy Przywołanie odbędzie się cykl warsztatów artystycznych w technice pastelu kierowanych do młodzieży i osób dorosłych. Planowane są cztery cykliczne spotkania, podczas których uczestnicy zajęć będą pod okiem artystki stopniowo poznawali tajniki warsztatu i doskonalili swoje umiejętności.

Wystawa Ewy Surowiec-Butrym – Przywołanie
Wernisaż 20 marca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 20 marca do 12 kwietnia 2015 roku
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz