• 2015-03-19

Rodziny, których nie ma – Anonimowi Żydzi Polscy

28 marca o godzinie 22.30 w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy w reżyserii Wojciecha Klemma.

„Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy” – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

„Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy” – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Projekt Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy poświęcony jest zjawisku przerwanych biografii pokoleniowych, które utrudnia, a niekiedy uniemożliwia odtworzenie tożsamości kulturowej jednostki. Poszukiwania autorów nie skupiają się wyłącznie na skomplikowanych kolejach historii, ale dotyczą takich problemów jak przemilczenie, tajemnica, wstyd, zakłamanie, dzięki czemu do tematu odnajdywania żydowskiej prawdy o sobie podchodzą od strony bardziej społecznej niż martyrologicznej.

Quasi-dokumentalna struktura dramaturgiczna tekstu przedstawia biografie przemilczanych tak, jakby każda z historii była schematem, sposobem na odcięcie się od przeszłości. Przeszłości naznaczonej przemocą, lękiem, zagubieniem. Mechanizmy zamazywania korzeni stają się w tekście fantazmatami, wokół których, jak wokół alternatywnej, skrzywdzonej i fałszywej biografii toczy się życie postaci zbiorowo nazywanych jako AŻP. Kolejne warstwy wykorzeniania i sprytnych przemilczeń, bełkotliwych wyjaśnień w strukturze tekstu doprowadzają do tego, że bohaterowie, żyjący w świecie tajemnicy i lęku o prawdziwej tożsamości, dyskutować mogą jedynie podczas terapeutycznego spotkania Anonimowych Żydów Polskich. Choć nieświadomi prawdy o przeszłości w dorosłym życiu obarczeni są traumami i obsesjami tych, którzy, niekiedy w dobrej wierze, starali się w ich biografiach zafałszować żydowską tożsamość. Pełni lęku, zawstydzeni ale i ciekawi siebie spotykają na tajnych sesjach, by nauczyć się opowiadać siebie.

Reżyseria: Wojciech Klemm
Scenariusz: Michał Pabian
Muzyka: Dominik Strycharski

Spektakl Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy
Premiera: 28 marca 2015 roku o godz. 22.30
Teatr Żydowski
Warszawa

Dodaj komentarz