• 2015-03-18

Dybuk w Teatrze Żydowskim

17 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Żydowskim w Warszawie premierę będzie mieć spektakl Dybuk w reżyserii Mai Kleczewskiej.

„Dybuk”, reż. Maja Kleczewska – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

„Dybuk”, reż. Maja Kleczewska – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Inauguracją oficjalnych obchodów będzie wyczekiwana premiera Dybuka.

Warszawa w roku 1939 była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz drugim na świecie po Nowym Jorku. Getto warszawskie, w którym zamknięto 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów. Pamięć o tym, co działo się na tych terenach trwale przeniknęła tkankę miasta. Obowiązkiem tych, którzy żyją w miejscu dokonania masowej zagłady ludzkości jest mówienie o każdym z tysięcy pojedynczych istnień. Z tego powodu spektakl Dybuk oparty na tekście An-skiego chcemy poszerzyć o biografie mieszkańców getta warszawskiego, jak życiorysy ofiar Holokaustu i ocalałych. Chcemy przywrócić indywidualne historie ludzi i setki różnorodnych ścieżek życia. Poprzez codzienne życie, ich uczucia, związki, śmierć pragniemy uczynić widzialnymi jednostki, utopione w bezimiennej masakrze.

(Wypowiedź Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego)

Spektakl Dybuk oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym Romeo i Julią, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale przylgnęli do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

Spektakl Dybuk w reżyserii Mai Kleczewskiej
Premiera: 17 kwietnia 2015 roku
Teatr Żydowski
Warszawa

Dodaj komentarz