Ariadna na Naxos

Opera Krakowska zaprasza melomanów 20 i 22 marca na operę Ariadna na Naxos Richarda Straussa, w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego, pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

 „Ariadna na Naxos”, Richard Strauss, fot. Jacek Jarczok (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ariadna na Naxos”, Richard Strauss, fot. Jacek Jarczok (źródło: materiały prasowe organizatora)

To efektowne przedstawienie, kipiące od pomysłów i niespodzianek. Arlekinada i dowcip dell’arte, fantazja cyrkowa i mit o Minotaurze, karnawał wenecki i bachanalia w finale… Do niezwykłości tych sprowokował twórców spektaklu fantastyczny pomysł libretta Hugona von Hofmannsthala, polegający na połączeniu sztuki wysokiej, opery seria z żywiołem buffa. A wszystko to wprzęgnięte w opowieść na temat miłości, tej idealnej, romantycznej i tej bardziej ziemskiej, zmysłowej. Tak powstało dzieło intrygujące, pełne polotu i fantazji, z muzyką, o której pisano w zachwycie. Ariadna po premierze swej ostatecznej wersji z 1916 r. weszła na stałe do światowego repertuaru i do dziś ma się dobrze.

Spektakl już od premiery zdobywał wysokie uznanie krytyki i przychylność widzów. Poza walorami muzycznymi oraz znakomitą reżyserią chwalono także efektowną scenografię i kostiumy.

Krakowska Ariadna to nie tylko piękna muzyka, wspaniale brzmiąca, pełna polotu i elitarna, to również doskonały teatr.

Jacek Chodorowski, Portal Maestro, 2012

Ariadna na Naxos Richard Strauss
20 i 22 marca 2015 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz