• 2015-03-17

Poznań: dwa razy Teatr Jaworski na pierwszy dzień wiosny

21 marca w sali teatralnej restauracji Hyćka w Poznaniu odbędą się dwa spektakle w jeden wieczór – podwójna dawka Teatru Jaworski na pierwszy dzień wiosny.

„Śmietnisko”, reż. Paweł Jaworski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Śmietnisko”, reż. Paweł Jaworski (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • O godzinie 19.00 – Parking – groteska kryminalna

Akcja spektaklu rozgrywa się w zakamarkach parkingu podziemnego, w którym to główny bohater o imieniu Bohater gubi swój samochód. I wtedy się zaczyna! Meksykański spleen, polska rzeczywistość, szkocki akcent  i inne zaskakujące zwroty akcji! Czy Bohater, wyjdzie z tej historii cało i o zdrowych zmysłach? Nie wiem. Ale wystarczy przyjść i sprawdzić! To opowieść o poszukiwaniu właściwego, przypisanego nam miejsca. To meksykański spleen, polska rzeczywistość i szkocki akcent. Po tym spektaklu dwa razy zastanowisz się, czy jechać samochodem do centrum (chyba, że masz blisko i chodzisz).

  • O godzinie 21.00 – Śmietnisko – groteska psychologiczna

Kto chciałby skończyć na śmietnisku historii? Pewnie nikt. A Oskar – główny bohater spektaklu – właśnie tam zaczyna swą podróż. Oskar jest aktorem i zapada na popularną w branży chorobę zwaną – podwójnością charakteru.  Znów okazuje się, że twoim  najgorszym  wrogiem możesz okazać się ty sam! Oskar poszukuje rozwiązania problemu i swojego prawdziwego ja, a nawet może ty na Śmietnisku Różnych Historii (dramatyczny akcent muzyczny!).

Teatr Jaworski

Na czym polega teatr rysunkowy, obecnie jedyna działająca w Polsce tego typu scena? Wbrew skojarzeniom, nie ma on nic wspólnego z legendarnym Teatrem Rysowania mistrza Franciszka Starowieyskiego. Przestrzeń sceniczna Teatru Jaworskiego wzorowana jest na popularnych w XIX wieku teatrach papierowych, przywodząc na myśl uliczne teatrzyki kukiełkowe. Występują w nim – zamiast lalek – rysunkowi aktorzy wyrysowani przez Pawła Jaworskiego, zwani Rysynkami. To dalecy kuzyni pacynek i kukiełek. Spektakle Teatru Jaworskiego wbrew pozorom nie są jednak przeznaczone dla dzieci, ale głównie dla widzów dorosłych. Chociaż starsze dzieciaki także dobrze się na nich bawią. Rysynkom głosu użycza zespół aktorski Teatru Jaworskiego, a ilustrację muzyczną tworzą na żywo zapraszani muzycy. Teatr powstał w roku 2012 roku w Toruniu, a obecnie jego siedzibą jest Poznań. Jego twórcą jest Paweł Jaworski, satyryk, rysownik, reżyser, scenarzysta radiowy i filmowy.

Specjalną atrakcją będzie obecność osobistości rysunkowej znanej jako Pół człowiek – pół bułka, bohatera wszystkich spektakli Teatru Jaworski.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Jaworski
Występują: Damian Droszcz, Radosław Smużny, Krystian Wieczyński, Ryszard Prętkowski, Paweł Jaworski
Muzyka: Przemysław Śledź

Spektakle Parking oraz Śmietnisko 
Paweł Jaworski
Teatr Jaworski w Poznaniu

Dodaj komentarz