• 2015-03-17

Obrazy dla zwierząt – Tatiana i Remigiusz Bordowie

Od 21 marca w Galerii BWA Miejskiego Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim będzie  można oglądać wystawę fotograficzną Obrazy dla zwierząt autorstwa Tatiany i Remigiusz Bordów.

Wystawa „Obrazy dla zwierząt” Tatiany i Remigiusza Bordów – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Obrazy dla zwierząt” Tatiany i Remigiusza Bordów – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Prace Tatiany Bordy z lat 2006–2015 powstały w dużej mierze z inspiracji  pobytem artystki  w ostatnich latach na terenie Zachodniej Polski. Wykonane w różnorodnych technikach składają się na obraz o ludzkich potrzebach, tęsknotach i trudnościach, ale także obejmują szeroki kontekst życia współczesnego człowieka, jego poszukiwania i cierpienie. Twórczość Tatiany Bordy, to refleksja nad naszą egzystencją,  duchowością i konstrukcją świata

Remigiusz Borda, autor cyklu Ars moriendi. Fotografie dla zwierząt, przedstawiając wyestetyzowane wizerunki martwych zwierzęcych ciał, protestuje przeciw, jak sam to nazywa,  gatunkowemu szowinizmowi człowieka, skłonnego jedynie homo sapiens, jeśli w ogóle, przypisać jakąkolwiek duchowość. Fotografii Bordy się nie ogląda – z nimi trzeba się zmierzyć i wcale nie jest to łatwe doświadczenie. Dobrze jest wziąć najpierw głęboki oddech i postarać się jak najspokojniej przywołać w pamięci wszelkie zwierzęce traumy z dzieciństwa. Borda, przywracając godność nieżywym już istotom, nierzadko ociera się o efekt przesadnej dekoracyjności, balansuje na granicy dobrego i złego smaku. Celebrując ich śmierć, w jakimś stopniu wykorzystuje jej przewrotną malowniczość.

Wystawa Obrazy dla zwierząt | Tatiana i Remigiusz Bordowie
Od 21 marca do 19 kwietnia 2015 roku
Galeria BWA w Miejskim Ośrodku Sztuki
Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz