Miejsca i ścieżki. Joanna Zak w Starej Kotłowni

18 marca w Starej Kotłowni w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Zak Miejsca i ścieżki.

Joanna Zak, „Red Points” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Zak, „Red Points” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowane na wystawie prace Joanny Zak odnoszą się do codziennego krzątania się autorki po własnym mieszkaniu. Obrazy powstają w oparciu o rysunki symultaniczne, lub autorskie bazy danych, będące zapisem ruchu oraz czasu, jaki spędza w poszczególnych pomieszczeniach swojego mieszkania. Każdy składa się z dziewięciu kwadratowych modułów, z których osiem reprezentuje pomieszczenia mieszkania: pokój dzienny, balkon, pracownię, przedpokój, pokój dziecka, łazienkę, toaletę i kuchnię, a jeden moduł reprezentuje świat zewnętrzny.

Modułowość prac pozwala dowolnie komponować kolejne obrazy. Poprzez zamianę jednego lub kilku modułów z innych obrazów powstaje nowy obraz. Zamiana zawsze dotyczy tego samego pomieszczenia, np. kuchnia z jednego obrazu jest zamieniana na kuchnię z innego obrazu.

Obrazy ukazują aktywność autorki, jej męża lub dziecka w określonym dniu i określonym czasie. Każda pora dnia to inny kolor: czerwień, zieleń, błękit i czerń.  Wybór kolorów jest intuicyjny. Linie na obrazach są zapisem ruchu. Punkt oznacza pobyt w danym pomieszczeniu. W niektórych obrazach, zamiast punktów, pojawiają się różnej wielkości koła, których skala zależy od długości czasu spędzonego w danym pomieszczeniu w ciągu całego dnia.

Joanna Zak – urodziła się w 1979 roku. W latach 1999–2004 studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Glaspavillon Hans-Schmitz-Haus w Niemczech, w Galerii XX1 w Warszawie. Mieszka i pracuje w Kielcach.

Wystawa Joanny Zak Miejsca i ścieżki
Od 18 marca do 9 kwietnia 2015 roku
Wernisaż: 18 marca 2015 roku, godzina 18.00
Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia
Olsztyn

Dodaj komentarz