Łódzkie mody. Moda i akcesoria stroju XIX–XX wieku

18 marca w Muzeum Miasta Łodzi obędzie się wernisaż wystawy Łódzkie mody. Moda i akcesoria strojów XIX–XX w.

Plakat wystawy „Łódzkie mody. Moda i akcesoria stroju XIX–XX w.” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Łódzkie mody. Moda i akcesoria stroju XIX–XX w.” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Modę wyróżnia przemijanie, oddalanie się i odchodzenie kolejnych, następujących po sobie trendów. Postrzegana jest jako rodzaj zachowań społecznych, wzajemne relacje i zależności między ubiorem – strojem – kostiumem, które należą nie tylko do podstawowych kategorii badawczych kostiumologii, ale także od przełomu XIX i XX wieku stanowią ważny składnik otaczającej człowieka ikonosfery. W ujęciu historycznym i współczesnym moda staje się wizualnym komunikatem identyfikującym ludzi według przyjętych powszechnie reguł społecznego kodu, dając tym samym możliwość zaprezentowania się zgodnie z ogólnymi zasadami, a zarazem w zindywidualizowanej formie za pomocą medium stroju.

Wystawa Łódzkie mody. Moda i akcesoria strojów XIX–XX w. podejmuje próbę odtworzenia wyglądu garderoby modnej łodzianki i łodzianina końca XIX i pierwszej tercji XX wieku, na podstawie analizy zarówno zachowanych nielicznych zabytków o ustalonej proweniencji, materiałów ikonograficznych, a także materiałów archiwalnych i źródłowych. W przestrzeni galeryjnej starano się oddać istotę kulturowych zagadnień recepcji mody w środowisku łódzkiego mieszczaństwa i burżuazji. Prezentując rodzaje, typy i zmieniające się formy konstrukcji ubioru oraz jego akcesoriów. Chcąc zaprezentować stroje domowe, codzienne, wizytowe, wieczorowe i balowe, a także odzież sportową i dziecięcą podzielono ekspozycję na następujące sekwencje: Manewry bieliźniarstwa – bielizna osobista i nocna; Przed lustrem – higiena i kosmetyk; Moda dziecięca; W buduarze i salonie – moda domowa i wizytowa; Łódzkie pory roku – stroje codzienne, okrycia wierzchnie i nakrycia głowy; Letniska i promenady kurortów – stroje spacerowe, rekreacyjne i sportowe; Bale, rauty, reduty oraz wieczory w teatrze – stroje wieczorowe i balowe.

Przy tworzeniu wystawy wykorzystano zarówno obiekty pochodzące z lokalnych firm i pracowni, jak również o łódzkiej proweniencji, zamawiane i kupowane często przez najzamożniejszych łodzian w europejskich stolicach. Ekspozycja prezentująca tak różnorodne aspekty mody, przybliżyć ma Odbiorcom nie tylko zapomniane stroje i akcesoria, ale również realia dawnego życia i obyczajowości,tworzące codzienne otoczenie człowieka. Prezentowane obiekty stanowią własność muzeów: Muzeum Miasta Łodzi, Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Miasta Pabianic, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Mazowieckiego w Płocku i osób prywatnych, w tym do historyka sztuki, marszanda i publicysty Adama Leja – właściciela największej polskiej kolekcji strojów i ich akcesoriów.

Wystawa Łódzkie mody. Moda i akcesoria stroju XIXXX w.
Kurator: Łukasz Grzejszczak
Wernisaż 18 marca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 19 marca do 3 maja 2015 roku
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz