Hrapeszko – powieść o wiecznym dualizmie

13 marca w Wydawnictwie Toczka miała premierę książka macedońskiego pisarza Ermisa Lafazanovskiego pt. Hrapeszko.

Ermis Lafazanovski, „Hrapeszko” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ermis Lafazanovski, „Hrapeszko” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Hrapeszko, mistrz cięcia winorośli z doliny rzeki Wardar, opuszcza rodzime Bałkany i kuszony perspektywą lepszego zarobku, rusza w świat. Nieoczekiwanie, daleko od domu, odkrywa w sobie talent do nowej profesji, zostaje dmuchaczem szkła i z pasją tworzy niezwykłe szklane przedmioty. Za sprawą swego talentu i zręczności szybko zyskuje aplauz i sławę, poznaje czym jest sztuka i sam zostaje uznanym artystą. Ścieżki życia prowadzą go z Bałkanów do zachodniej i środkowej Europy, z powrotem na Bałkany, nawet na Bliski Wschód, gdzie zostaje zaproszony na wieść o jego fantastycznych umiejętnościach.

Zagubiony w otaczającej go rzeczywistości, żyjący w ciągłym rozdarciu pomiędzy sztuką a zwykłym rzemiosłem, między dwoma mitami, mitem Wschodu i Zachodu, dwoma światami, realnym i wyobrażonym, w końcu między dwoma kobietami. Nie odnajduje się w żadnym miejscu, pozostając tułaczem dręczonym nieustannym pragnieniem znalezienia się gdzie indziej.

Niezwykła, wieloznaczna powieść o miłości, pasji i wiecznym dualizmie, o sztuce tworzenia i przetrwania, o mozolnej wędrówce zwanej życiem. O Hrapeszku, człowieku i artyście.

Ermis Lafazanovski, „Hrapeszko” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ermis Lafazanovski, „Hrapeszko” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ermis Lafazanovski (ur. 1961 r.) – macedoński pisarz, historyk, krytyk literacki, badacz kultury i twórczości ludowej. Doktor filologii na Uniwersytecie św. Cyryla i Metodego, pracownik Instytutu Folkloru im. Marko Cepenkova w Skopje, czołowej macedońskiej placówki badań etnograficznych. Autor o nietuzinkowej wyobraźni i oryginalnym stylu, komplementowany za innowacyjne podejście do opowiadania historii, jeden z najbardziej popularnych autorów w Macedonii, doceniany zarówno przez czytelników, jak i literacką krytykę. Autor powieści, opowiadań, esejów, m.in. Historia ludzi, którzy umarli ze strachu (2012), Niedziela (2010), Hrapeszko (2007), Powieść o broni (2003), Opisywacz (2001), Kiedy w Skopje wynaleziono parasole (1999), Arystokrata (2007), Połowa tęczy (1992). Laureat kilku rodzimych nagród literackich, za powieść Hrapeszko nominowany do prestiżowej, międzynarodowej nagrody Balkanika.

Ermis Lafazanovski, Hrapeszko
Przekład: Aneta Sapeta
Premiera: 13 marca 2015 roku
Wydawnictwo Toczka

Dodaj komentarz