Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie

1 kwietnia nakładem Wydawnictwa Albatros zostanie wydana książka Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie, której autorem jest Charles J. Shields.

Charles J. Shields, „Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Charles J. Shields, „Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W 2006 roku Charles J. Shields skontaktował się z Kurtem Vonnegutem listownie, by zapytać, czy ten zgodzi się na spisanie jego biografii. Pierwsza odpowiedź brzmiała nie. Jednak zafascynowany twórczością pisarza Shields postanowił nie poddawać się tak łatwo i po pewnym czasie ponowił swoją prośbę. Zgodę na przygotowanie książki otrzymał od autora wkrótce przed jego śmiercią – zdążył jednak przeprowadzić z nim kilka rozmów. Tak powstała pierwsza kompletna biografia jednego z najważniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich, autora Kociej kołyski i Rzeźni numer pięć.

Charles J. Shields chronologicznie opisuje poszczególne etapy życia Vonneguta począwszy od czasów drugiej wojny światowej i bombardowania Drezna przez skromne początki twórcy zarobkującego pisaniem opowiadań do popularnych czasopism aż po sukces Rzeźni numer pięć i cztery dekady spędzone w roli sumienia Ameryki.

Największy nacisk kładzie jednak na życie prywatne pisarza. W oparciu o tysiące listów, a także liczne rozmowy z osobami, które go znały, biograf koncentruje się na ukazaniu rozdźwięku między publicznym wizerunkiem Vonneguta, powstałym na podstawie jego książek, a prawdziwą osobowością pisarza. Nie idealizuje, ale też nie demonizuje swego bohatera. Przedstawia go jako człowieka pełnego typowo ludzkich wad i sprzeczności, ale też sympatycznego. Człowieka, w którego życiu nie było jednak zbyt wielu chwil prawdziwego szczęścia.

Sama twórczość pisarza jest jedynie tłem dla jego biografii. Choć w Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie opisana została każda z powieści Kurta Vonneguta, to istotniejsze są okoliczności ich powstania. Mniejsze znaczenie mają tu artystyczne inspiracje pisarza, więcej uwagi zaś zostało poświęcone jego codziennemu życiu oraz relacjom z najbliższymi osobami: matką Edith, która popełniła samobójstwo, ojcem Kurtem seniorem, bratem Bernardem i siostrą Alice, która zmarła na raka, pierwszą żoną Jane, z którą spędził trzydzieści cztery lata i wychował szóstkę dzieci (w tym trzech przygarniętych siostrzeńców), oraz drugą żoną, Jill Krementz, przedstawioną przez Shieldsa w dość jednoznacznie demonicznym świetle.

Charles J. Shields, Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie
Premiera: 1 kwietnia 2015 roku
Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz