Pod skórą – Maja Kitajewska

20 marca w Galerii Bardzo Białej w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Pod skórą. Autorką wystawianych prac jest Maja Kitajewska.

Plakat wystawy Mi Kitajewskiej „Pod skórą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy Mi Kitajewskiej „Pod skórą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka: W swoich wcześniejszych pracach kierowałam uwagę na zjawiska świata zewnętrznego. Teraz zwróciłam ją na mechanizmy, które nas bronią przed nim umożliwiają przystosowywanie się – takie jak tytułowa skóra, która jest symboliczną granicą i jednocześnie pomostem. Skóra łączy ze światem, zarazem nas przed nim chroniąc. Tak też ten dualizm przejawia się w formie prac. Z jednej strony migoczące powierzchnie obrazów zachęcająco pobudzają naszą percepcję, odnosząc się do potrzeb jak i pragnień – filarów egzystencji. Z drugiej swojej strony obrazy mają zszycia – tak jakby płótna miały blizny, będące śladami doświadczeń, procesu kształtowania. Potrzeba trwałości przy świadomości śmierci, wola izolacji połączona z chęcią kontaktu, poczucie sensu ze zrozumieniem, że świat nie ma jednolitej duchowej struktury.

Maja Kitajewska – jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2012 roku zadebiutowała wystawą w Galerii m2 w Warszawie. Laureatka nagrody artystycznej SIEMENS 2011. Laureatka konkursu Inicjatywy ENTRY 2012 Wzięła udział w wystawie Coming Out – Najlepsze dyplomy ASP.

Wystawa Pod skórą – Maja Kitajewska
Wernisaż 20 marca 2015 roku, godz.  18.00
Wystawa czynna od 20 marca do 24 kwietnia
Galeria Bardzo Biała w Warszawie

Dodaj komentarz