Bamiyan Cultural Centre. Projekt BXBstudio Bogusław Barnaś

W styczniu tego roku BXBstudio wraz z Moss Decor oraz Unique Vision Studio współpracowały przy konkursie na projekt Centrum Kultury w Bamiyan w Afganistanie.

Bamiyan Cultural Centre, proj. BXBstudio (źródło: BXBstudio)

Bamiyan Cultural Centre, proj. BXBstudio (źródło: BXBstudio)

Do organizatora wpłynęło aż 1070 prac z całego świata, co czyni ten konkurs architektoniczny jednym z bardziej obleganych w historii. Projekt niestety nie znalazł się w gronie zwycięzców, jednak jest warty pokazania szerszemu gronu odbiorców.

Obiekt ma być podstawą działań na rzecz wspierania badań naukowych i budowania społeczności wokół kultury oraz jej zachowania. Centrum zapewni miejsce dla zabytków archeologicznych i etnograficznych z całego kraju. Stworzona zostanie przestrzeń dla wzbogacenia życia społecznego poprzez szereg programów i imprez kulturalnych takich jak: festiwale filmu, dramatu, muzyki, tańca itp. Wydarzenia mają być odzwierciedleniem kultury regionu, mają rozpowszechniać informacje o kraju, oraz podnosić świadomość na temat dziedzictwa kulturowego.

Po długim okresie zawirowań, Afganistan zaczyna drugą dekadę rządów demokratycznych. Kraj został zdewastowany przez ponad 30 lat konfliktu i zaniedbania. Dużą trudnością dla rozwoju kraju jest izolacja geograficzna oraz ograniczony dostęp do zasobów w niektórych częściach kraju. Podczas procesu ogólnej rehabilitacji, Afganistan koncentruje się na infrastrukturze. Przebudowa ma na celu zjednoczenie narodu. W rezultacie – zróżnicowanie etniczne ma zostać postrzegane jako dobro wspólne, a nie źródło fragmentacji i konfliktów. W tym celu UNESCO oraz Ministerstwo Informacji i Kultury w Afganistanie, dzięki pomocy finansowej z Republiki Korei, realizują projekt budowy Centrum Kultury w Bamiyan. Centrum będzie zlokalizowane w pobliżu Obiektu Światowego Dziedzictwa oraz Krajobrazu Kulturowego i Archeologicznych pozostałości w Dolinie Bamiyan. Celem projektu jest promowanie zabezpieczania dziedzictwa i świadomości międzykulturowej. Ma to przyczynić się do wyższych celów – pojednania, budowania pokoju i rozwoju gospodarczego w kraju.

Bamian Cultural Center zlokalizowane jest w unikalnym miejscu o wyjątkowym potencjale. Działka wyznaczona pod projekt znajduję się na wzniesieniu, z któreg rozpościera się widok na dolinę Bamiyan. Celem naszego projektu było podkreślenie wykorzystanie walorów miejsca, wpisanie go w otaczający krajobraz i kulturę. Chcieliśmy również zaprezentować budynek ekonomiczny w budowie i użytkowaniu, łatwy do rozbudowy i zmiany funkcji.

Bamiyan Cultural Centre
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Architektura krajobrazu: MOSS decor
Wizualizacje i Grafika: Unique Vision Studio Rafał Barnaś & BXBstudio
Zespół projektowy: Bogusław Barnaś, Natalia Bryzek, Anna Hydzik, Rafał Barnaś, Agata Lęcznar, Magdalena Kajor, Justyna Kosek

Dodaj komentarz