Druga polska edycja konkursu Brick Award rozstrzygnięta

10 marca ogłoszono laureatów drugiej polskiej edycji konkursu architektonicznego Brick Award zorganizowanego przez Grupę Wienerberger.

Brick Award 2015 (źródło: Brick Award)

Brick Award 2015 (źródło: Brick Award)

Wienerberger już od 10 lat przyznaje wyróżnienia najciekawszym, zrealizowanym projektom współczesnej architektury ceglanej z całego świata. Konkurs o nazwie Brick Award odbywa się w cyklu dwuletnim. W tym roku Wienerberger Ceramika Budowlana sp. z o. o. organizuje drugą polską edycję konkursu Brick Award, która wyłoni również kandydatów do kolejnej, międzynarodowej edycji Brick Award 2016. Do czasu pojawienia się polskiej edycji polskie projekty do tego prestiżowego konkursu były nominowane przez specjalistów i dziennikarzy z branży architektoniczno-budowlanej. Przeprowadzenie lokalnej edycji umożliwia architektom samodzielne zgłaszanie swoich projektów, a profesjonalne Jury ocenia i podejmie decyzję o nagrodach oraz nominacjach do edycji międzynarodowej.

Najlepsze projekty i realizacje zgłoszone do polskiej edycji Brick Award wybrało siedmioosobowe Jury w składzie: Ewa Kuryłowicz, Ryszard Jurkowski, Maciej Miłobędzki, Grzegorz Stiasny, Ewa P. Porębska, Piotr Sarzyński, Grzegorz Piątek. Siedem ceramicznych obiektów oraz dwa projekty, przygotowane przez studentów architektury, otrzymały statuetki Brick Award i wyróżnienia. Grand Prix otrzymał budynek mieszkalno-usługowy w Koszalinie, zaprojektowany przez HS99. Wszystkie realizacje będą reprezentować Polskę w międzynarodowej odsłonie konkursu, która odbędzie się w 2016 roku.

  • Nagrodę Główną – Grand Prix przyznano budynkowi mieszkalno-usługowemu ZW109, którego projekt powstał w pracowni HS99. Jednocześnie obiekt, zwyciężył w kategorii Dom wielorodzinny (budownictwo wielomieszkaniowe).
  • W kategorii Dom jednorodzinny zwyciężył Dom w Józefowie, projektu Hayakawa/Kowalczyk.
  • W kategorii Budynek użyteczności publicznej, zwyciężyła Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, projektu Maćków Pracownia Projektowa.
  • Nagrodę w kategorii Projekt bez realizacji – projekty przygotowane przez studentów kierunków architektonicznych przyznano dla opracowania konkursowego Brick to Heaven, studentek: Justyny Lebiedzik, Martyny Dziurskiej, Karoliny Krupy.
  • W kategorii Dom jednorodzinny wyróżniono Living – Garden House, autorstwa pracowni Robert Konieczny – KWK PROMES.
  • W kategorii Budynek użyteczności publicznej przyznano dwa wyróżnienia:
  • W kategorii Renowacja/ Adaptacja/ Przebudowa /Rekonstrukcja wyróżnienie przyznano Zespołowi zabudowy mieszkaniowo-usługowej Browar Lubicz (1 etap), autorstwa Mofo Architekci.
  • Wyróżnienie w kategorii Projekt bez realizacji – projekty przygotowane przez studentów kierunków architektonicznych przyznano dla opracowania konkursowego Architektura +65.

Druga polska edycja konkursu Brick Award
Rozstrzygnięcie: 10 marca 2015 roku
Organizator: Grupa Wienerberger

Dodaj komentarz