Od fotografii po rzeźbę – Stasys Eidrigevicius w Galerii 18a

20 marca w warszawskiej Galerii 18a rozpocznie się wystawa prac litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa pt. Stasys 18a. Na ścianach przedwojennej kamiennicy zawisną m.in. obrazy, grafiki i plakaty. Prace Litwina będzie można oglądać do 30 kwietnia.

Wystawa „Stasys 18a” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Stasys 18a” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Creation Gallery w Tokio to tylko niektóre z miejsc, w których można zobaczyć prace Stasysa Eidrigeviciusa. W marcu międzynarodowej sławy malarz, plakacista, rysownik, ilustrator, twórca ekslibrisów i instalacji zaprezentuje swoją twórczość w Warszawie, w Galerii 18a.

Będzie to pierwsza od wielu lat monograficzna ekspozycja Stasysa Eidrigeviciusa. Przestrzeń galerii zostanie zaaranżowana według koncepcji artysty, a na ścianach zawisną najnowsze jego prace – mówi kuratorka wystawy Zofia Rojek.

Litwin, od ponad 30 lat mieszkający w Polsce, jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów tworzących w naszym kraju. Zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. pierwszy Paszportu Polityki, medal na międzynarodowym Biennale Exlibrisu Współczesnego w Malborku oraz nagrodę im. Cypriana K. Norwida. Wykreował własny, niezwykle ceniony przez krytyków sztuki, świat pełen metafor, sennej iluzji, dwuznaczności i surrealistycznej refleksji. Mimo różnorodności technik, jakimi tworzy Eidrigevicius, jego prace są stylistycznie spójne i stanowią wyjątkową jedność.

W kamiennicy przy Nowogrodzkiej będzie można obejrzeć zarówno wielkoformatowe, abstrakcyjne płótna, utrzymane w stylistyce action paintingu, geometryczne, monochromatyczne kompozycje, fotografie i grafiki, jak i monumentalne rzeźby. Oprócz nowości zaprezentowane zostaną też wybrane starsze prace.

Jedną salę w galerii poświęcimy archiwalnej twórczości Stasysa Eidrigeviciusa – surrealistycznym plakatom i pastelom malarza, utrzymanym w charakterystycznej dla niego stylistyce refleksyjnego, metaforycznego smutku – zapewnia kuratorka wystawy.

Galeria 18a to nowe miejsce na artystycznej mapie miasta. Powstała w ponad stuletniej, odnowionej kamiennicy w samym centrum śródmieścia. Dzięki przedwojennym sztukateriom, które zachowały się podczas rewitalizacji, całej przestrzeni galerii oraz specjalistycznym systemom oświetlenia i montażu klimat w tym miejscu wyjątkowo sprzyja tego rodzaju wydarzeniom i pozwala na profesjonalną aranżację ekspozycji, której tym razem podejmie się sam Eidrigevicius.

Stasys Eidrigevicius | Stasys 18a
Kurator wystawy: Zofia Rojek
Wernisaż wystawy: 20 marca 2015 roku, godz. 19.00
Galeria 18a w Warszawie

Dodaj komentarz