Mateusz Pakuła w Cricotece

17 marca o godz. 18.00 w krakowskiej Cricotece odbędzie się spotkanie z dramatopisarzem Mateuszem Pakułą, które poprowadzi Anna Róża Burzyńska.

Mateusz Pakuła (źródło: materiał prasowy organizatora)

Mateusz Pakuła (źródło: materiał prasowy organizatora)

W świecie Pakuły mieszają się ze sobą wersy przeczytanych w szkole wierszy i usłyszanych w radiu przebojów hip-hopowych, narracje historyczne i kreskówkowe, teatr i gry komputerowe, poeci i superbohaterowie. To ja Mirona i Batmana pokraczne skrzyżowanie – mówi o sobie jeden z bohaterów-narratorów drugiej części trylogii, Lorda Milorda, gdzie pojawia się figura theatrum mundi: świata jako teatru, w którego w pluszowych fotelach zasiadają ekscentryczne zwierzęta. Zarazem jednak teatr jest pałacem pamięci, miejscem operacji mnemotechnicznych, gdzie wspomnienia zmienia się w obrazy i rozlokowuje w przestrzeni.

Anna R. Burzyńska

Mateusz Pakuła: dramatopisarz i dramaturg. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (Smutki tropików) oraz trzykrotny finalista tego Konkursu. Wielokrotny finalista Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej i laureat 19 edycji tego Konkursu. Finalista Talentów Trójki 2013, nominowany do nagrody TVP Kultura Gwarancje Kultury 2010. Stypendysta Ministra Kultury oraz Miasta Krakowa. Wydał trzy zbiory dramatów: Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych, Kowboj Parówka i trzy inne sztuki oraz dyptyk Na końcu łańcucha. Jego sztuki realizowane są w teatrach całej Polski. Kilka z nich przetłumaczono na angielski, niemiecki, czeski, hiszpański i ukraiński. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzy w ostatnim czasie przede wszystkim spektakle Pawła Świątka (m.in. Paw królowej w krakowskim Starym Teatrze, Dżuma czy Rękopis znaleziony w Saragossie w opolskim Teatrze Kochanowskiego).

Spotkanie autorskie z Mateuszem Pakułą
17 marca 2015 roku o godz. 18.00
Cricoteka
Kraków

Dodaj komentarz