Miękkie kody – Tendencje konceptualne w sztuce słowackiej. Muzeum Współczesne Wrocław

Od 20 marca w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę Miękkie kody – Tendencje konceptualne w sztuce słowackiej.

Plakat wystawy „Miękkie kody. Tendencje konceptualne w sztuce słowackiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Miękkie kody. Tendencje konceptualne w sztuce słowackiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Miękkie kody. Tendencje konceptualne w sztuce słowackiej skupia się na jednej z kluczowych tendencji słowackiej sztuki współczesnej i nowoczesnej – działaniach konceptualnych i postkonceptualnych na przestrzeni ostatnich pięciu dekad w sztuce wizualnej na Słowacji, począwszy od lat 60. do współczesności. Radykalna zmiana w rozwoju sztuki słowackiej przyszła w połowie lat 60. (konceptualizm, sztuka ziemi, sztuka tekstu, manifestacje, performance, fotodokumentacja). Nurt konceptualny, który pojawił się na Słowacji w latach 60., formułował bardzo radykalną krytykę obrazu. Wystawa prezentować będzie silny wpływ nowych pomysłów, nowych nieikonicznych postaw, odkrywających nowe sposoby kodowania, nowe obszary mediów i intermediów, z których wyłania się nowa sztuka i nowy język antysztuki. Jednocześnie ujawniać będzie także różne polityczne i społeczne konteksty, w jakich pojawiła się sztuka konceptualna w poprzednim ustroju (jako alternatywna, nieoficjalna scena) oraz ukazywać kontynuację i redefinicję tej postawy po politycznej zmianie po roku 1989.

Kurator: dr Vladimir Beskid
Lista artystów: Marko Blažo, Cyril Blažo /Martin Kochan, Petra Feriancová, Stano Filko, Viktor Frešo, Aneta Mona Chisa /Lucia Tkáčová, Jozef Jankovič, Július Koller, Marek Kvetan, Denisa Lehocká, Roman Ondák, Boris Ondreička, Pavla Sceranková, Rudolf Sikora, Dezider Tóth, Jaro Varga, Ján Vasilko, grupa XYZ

Wystawa Miękkie kody – Tendencje konceptualne w sztuce słowackiej.
Wystawa czynna od 20 marca do 18 maja 2015 roku
Muzeum Współczesne we Wrocławiu

Dodaj komentarz