Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim

Furie Hitlera to historia moralnie straconego pokolenia kobiet, które urodziły się w Niemczech po pierwszej wojnie światowej. Książkę 18 marca opublikuje Wydawnictwo Czarne.

Wendy Lower, „Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wendy Lower, „Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Furie Hitlera to historia moralnie straconego pokolenia kobiet, które urodziły się w Niemczech po pierwszej wojnie światowej – w kraju targanym niepokojami i zmagającym się z poczuciem klęski. Kobiet, które w młodości dały się porwać nacjonalistycznym ideom i dla których Lebensraum rosnącego w siłę imperium stał się czymś na kształt Dzikiego Wschodu – niebezpiecznego, ale stwarzającego nowe szanse: na kariery i małżeństwa. Wyruszając na front, nie wyobrażały sobie jednak, czego będą świadkami i w czym będą uczestniczyć.

Efektem wieloletnich badań oraz dziesiątek rozmów przeprowadzonych przez Wendy Lower są niepodważalne dowody na to, że kobiety te nie były tylko morderczyniami zza biurka czy wsparciem dla działających na froncie mężczyzn. Badaczka konfrontuje czytelnika z okrutną wizją furii Hitlera, które z zaangażowaniem uczestniczyły w grabieżach, znęcały się nad Żydami w gettach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi oraz brały udział w masowych egzekucjach. Badania Wendy Lower na temat roli niemieckich kobiet na okupowanych przez Trzecią Rzeszę ziemiach wschodnich zmieniają historię.

Wendy Lower, Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim
Premiera: 18 marca 2015 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz