Nie żyje Terry Pratchett

12 marca w swoim domu w wieku 66 lat zmarł kultowy brytyjski pisarz fantasy Terry Pratchett, któremu popularność przyniósł cykl Świat Dysku. Pisarz cierpiał na rzadką odmianę choroby Alzheimera.

Terry Pratchett, 2007, fot. Robin Zebrowski (źródło: Wikipedia, na licencji Creative Commons)

Terry Pratchett, 2007, fot. Robin Zebrowski (źródło: Wikipedia, na licencji Creative Commons)

Pratchett ma w swoim dorobku zarówno powieści fantasy, jak i science fiction czy powieść dla dzieci, ale skoncentrował się niemal wyłącznie na pierwszym gatunku, gdyż według jego słów w fantasy łatwiej zbudować świat wokół historii. Swoją pierwszą powieść pt. Dywan opublikował w 1971. Pierwsza książka z serii Świat Dysku – Kolor magii – ukazała się w 1983. Od tego momentu kończył średnio dwie powieści rocznie. W sumie jest autorem ponad 70 książek.

Pratchett otrzymał nagrodę British Book Awards – Autor Roku w dziedzinie Fantasy i Science Fiction w 1994. W 1998 został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury. Skomentował to w typowy dla siebie, ironiczny sposób: Sądziłem, że zasługi dla literatury oznaczają powstrzymywanie się od pisania.

Otrzymał także tytuł doktora honoris causa w dziedzinie literatury Uniwersytetu w Warwick w 1999, Uniwersytetu w Portsmouth w 2001, Uniwersytetu w Bath w 2003 i Uniwersytetu w Bristolu w 2004. Powieść Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury otrzymała w 2001 roku Carnegie Medal dla najlepszej powieści dla dzieci.

W wiosce w Ramtopach, gdzie tańczą ta­niec morris, wierzą na przykład, że nikt nie jest ostatecznie mar­twy, dopóki nie uspokoją się zmarszczki, jakie wzbudził na po­wierzchni rzeczywistości – dopóki zegar przez niego nakręcony nie stanie, dopóki wino przez nią nastawione nie dokończy fermenta­cji, dopóki plon, jaki zasiali, nie zostanie zebrany. Czas trwania czy­jegoś życia, twierdzą tam, to tylko jądro rzeczywistego istnienia.

(cytat z powieści Kosiarz)

(źródło: Wikipedia)

Dodaj komentarz