Marta Frej w Pasażu Bielaka

13 marca w Pasażu Bielaka w Krakowie nastąpi otwarcie klubu Pasaż, w ramach którego odbędzie się wernisaż ilustracji Marty Frej Memy oraz impreza Only Vinyl.

Plakat imprezy otwarcia Pasażu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat imprezy otwarcia Pasażu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Rynku Głównym jest kamienica, którą pod końcu XIX w. wykupił handlowiec Józef Bielak, właściciel drugiej nieruchomości przy ul. Stolarskiej. Obie jego posiadłości stykały się oficynami. Aby móc otworzyć kilka sklepów jednocześnie postanowił połączyć budynki przejściem, w którym umieścił swoje lokale. Kolejny właściciel próbował przebudować alejkę i dać jej własne nazwisko, jednak nazwa Pasaż Bielaka zapadła zbyt mocno w pamięć mieszkańcom. W latach 60. XX w. pasaż odremontowano i urządzono w nim kawiarnie, salon fryzjerski, pamiętne kino i sklepy.

Ostatnie miesiące, a nawet lata, działo się tam coraz mniej, a trakt wiodący prosto na Rynek Główny stopniowo podupadał. Szczęśliwie, już 13 marca ożyje on na nowo za sprawą świeżo zaadaptowanej, dwupoziomowej przestrzeni wypełnionej kulturą i rozrywką, która stanie się przystanią zarówno dla amatorów sztuki jak i dobrego jedzenia, pysznej kawy, czy wieczornych spotkań przy trunkach. Obok kilku innych funkcjonujących tam lokali pojawi się nowa inicjatywa o nazwie Pasaż,która w swej ofercie zgromadzi wszystko, na co liczy krakowska publiczność: świetnie zorganizowany bar, wyśmienite jedzenie serwowanym przez całą dobę (również take away) oraz ciekawe imprezy, ważne debaty, cykliczne wystawy i dobre granie. Założyciele, którzy na co dzień prowadzą z powodzeniem inne popularne w tym mieście lokale, chcą by Pasaż, w samym sercu Starego Miasta połączył zarówno rozrywki ciała jak i ducha, by goście mogli skosztowaćwszystkiego i nigdy się nie nudzili. Obiecują, że Krakowianie będą mogli liczyć na wydarzenia z różnych dziedzin sztuki, od sztuk plastycznych po literaturę, warsztaty, spotkania ze znanymi i lubianymi ludźmi ze świata nauki i kultury, ale również na dobre, weekendowe imprezy. Tę różnorodność udowodnią już podczas otwarcia. 13 i 14 marca powracają z kultową imprezą Only Vinyl czyli chłopakami, którzy grają według oldschoolowej szkoły, jedynie na vinylach. Pierwszego dnia na dobry początek zapraszają na wernisaż ilustracji jednaj z najbardziej popularnych obecnie komentatorek polskiej rzeczywistości, znanej z rysunków w Wysokich Obcasach ,Marty Frej, której ironiczne memy podbiły Internet.

 

Marta Frej – urodziła się w Częstochowie w 1973 r., absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie w latach 2005 – 2009 była asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. Marka Czajkowskiego. Jest malarką oraz twórczynią instalacji i performance’ów. Prace artystki często łączą się z jej rodzinnym miastem orazn promowaniem sztuki w Częstochowie, gdzie powstały takie instalacje jak Mujeres Maravillosas z okazji Dnia Kobiet czy Art.eria pierwszy strzał. Jej obrazy są dynamiczne, nasycone barwami i pełne kontrastów. Marta Frej jest jedną z popularniejszych internetowych komentatorek polskiej rzeczywistości. Na samym Facebooku ma ponad 40 tysięcy fanów. Jej memy zdobywają rzesze fanów. Marta twierdzi, że to rodzaj pamiętnika, którym choć trochę chce zmieniarzeczywistość.

Otwarcie Pasażu 
Od 13 do 14 marca 2015 roku
Wernisaż ilustracji Marty Frey Memy
13 marca 2015 roku, godz.  19.00
Klub Pasaż
Pasaż Bielaka w Krakowie

Dodaj komentarz