• 2015-03-13

Był sobie las. Luc Jacquet zabiera nas w fascynującą podróż do świata natury

13 oraz 18 marca w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędą się pokazy filmu Był sobie las. Jak wygląda cud przyrody? Jak tak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie?

„Był sobie las”, reż. Luc Jacquet (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Był sobie las”, reż. Luc Jacquet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po nagrodzonym Oscarem słynnym Marszu Pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za zielone płuca naszej planety. Film został oparty na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego komentarze stanowią istotny walor tego filmu. Ogromną rolę odgrywają efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki i animacje, pokazujące jak funkcjonuje i jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych.

 

Po filmie odbędzie się spotkanie z leśnikiem z Lasów Państwowych, podczas którego porozmawiamy o Zrównoważonym Rozwoju. Pojęcie to wychodzi poza lekcje biologii, zwraca uwagę na aspekty społeczne, uczy krytycznego i odpowiedzialnego myślenia. Odpowiemy sobie na pytanie, w jaki ciekawy i aktywny sposób mówić o Zrównoważonym Rozwoju na przykładzie polskiego środowiska? Nauczyciele otrzymają scenariusze do lekcji opartej o film.

Film jest częścią programu Akademia Dokumentalna. Jest to jedyny w Polsce program edukacyjny w całości opartym na filmach dokumentalnych. Program realizowany jest w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i na uczelniach wyższych. Filmy pochodzą z Planete+ Doc Film Festival, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.

Był sobie las
Reżyseria: Luc Jacquet
Dystrybutor: Against Gravity
13 i 18 marca 2015 roku

Dodaj komentarz