Działaj albo giń! Gustav Metzger – Retrospektywa

27 marca w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa Działaj albo giń! Gustav Metzger – Retrospektywa. Jest to przegląd siedmiu dekad działalności legendarnego artysty i aktywisty Gustava Metzgera.

„Supportive” (fragment), Gustav Metzger (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Supportive” (fragment), Gustav Metzger (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace artysty odzwierciedlają jego całkowite zaangażowanie w lewicową politykę i ekologię, a także reprezentują kreatywne i destrukcyjne siły oddziaływania zindustrializowanych społeczeństw XX i XXI wieku. Jest to największa dotychczasowa prezentacja twórczości Metzgera nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wystawa odbędzie się w Toruniu oraz w Oslo.

Gustav Metzger poprzez swoje pochodzenie związany jest z Polską, chociaż przez całe swoje życie nie przynależał oficjalnie do żadnego państwa. Urodził się w 1926 roku w Norymberdze w rodzinie polsko-żydowskiej, a następnie, w roku 1939, był ewakuowany do Londynu dzięki pomocy Refugee Children’s Movement (Kindertransport), podczas gdy większość jego bliskich padła ofiarą Holocaustu. Świadomość bycia pozbawionym rodziny, domu i kraju ojczystego sprawiła, że Metzger stał się artystą takim, jakiego znamy dzisiaj: zaangażowanym, radykalnym i bezkompromisowym w kwestii etyki w sztuce.

Jak wskazuje hasło Działaj albo giń!, nadrzędnym celem twórczości artysty jest pobudzenie ludzi do działań w kwestiach dotyczących ich społecznego i politycznego otoczenia. Metzger czynił to osobiście w latach 60. poprzez swoje manifesty, akcje i demonstracje, znane jako sztuka autodestrukcyjna i sztuka autokreatywna, następnie w latach 70., poprzez nawoływanie do strajku przeciwko sztuce, a w latach 90. – poprzez wielkoformatowe prace w przestrzeni publicznej, potępiające ekologiczne klęski wieku postindustrialnego.

Prezentowana wystawa retrospektywna podejmuje wszystkie wątki twórczości Metzgera, łącząc je z przedartystycznym, aktywistycznym okresem późnych lat 40., a także czasem, gdy formował się jeszcze jako artysta, działając w obszarze malarstwa, rysunku i rzeźby. Poprzez poszukiwania w różnych archiwach i prezentację oryginalnych dokumentów, rysunków, obrazów, wystawa rzuca nowe światło na tematy i metodologię, które ukształtowały twórczość Metzgera.

Działaj albo giń! Gustav Metzger – Retrospektywa
Kuratorzy: Dobrila Denegri i Pontus Kyander
Otwarcie wystawy: 27 marca 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna: od 27 marca do 30 sierpnia 2015 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz