Gekiga | Komiks japoński 1945–1978

Od 8 marca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie można oglądać wystawę pt. Gekiga. Komiks japoński 1945–1978.

Wystawa „Gekiga. Komiks japoński 1945–1978”, Masahiko Matsumoto – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Gekiga. Komiks japoński 1945–1978”, Masahiko Matsumoto – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Gekiga (jap. dramatyczne obrazy) to gatunek komiksu stworzony w Japonii po drugiej wojnie światowej przez Yoshihira Tatsumiego (ur. 1935), Masahika Matsumotę (1934–2005) i Osamu Tezukę (1928–1989).

Wychowani na kolorowej, przedwojennej mandze młodzi artyści rysowali historie dla nastolatków, którzy tak jak oni zostali doświadczeni przez wojnę. Tworzone przez nich postaci, inaczej niż bohaterowie z ich dzieciństwa, są zwykłymi ludźmi, przeżywają dramatyczne przygody i żyją w zniszczonych miastach. Ta „alternatywna manga” zyskała ogromne zainteresowanie i od lat sześćdziesiątych XX wieku znacząco wpływa na twórczość artystów kultury popularnej. Wydawcy głównego nurtu, zwłaszcza mang dla młodych mężczyzn (seinen), zaadaptowali z gekigi jej realistyczny styl i treści przeznaczone dla dorosłych czytelników. Jej stylistyka wpłynęła również na takie gatunki mangi jak historyczna, erotyczna, thriller czy horror. Od wielu lat gekiga stanowi inspirację dla twórców mangi i anime, między innymi dla Hayao Miyazakiego, autora Spirited Away: W krainie Bogów. W ostatnich latach gekiga tłumaczona jest na wiele języków, zyskując fanów na całym świecie.

Wystawa w Muzeum Manggha prezentuje prace twórców gekigi od powstania gatunku aż do najsłynniejszych dzieł, takich jak Astro Boy. Wszystkie prace pochodzą z kolekcji Tomohiki Matsumoty.

Wystawa Gekiga. Japoński komiks 1945–1978.
Kuratorzy: Aleksandra Görlich, Joanna Haba
Czas trwania wystawy: od 8 marca do 3 maja 2015 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków

Dodaj komentarz