Woodland – wystawa Dawida Czycza

19 marca odbędzie się wernisaż wystawy Dawida Czycza Woodland. Jest to trzecia indywidualna wystawa Dawida Czycza w Zderzaku. Pierwsza O wadach odbyła się w 2010 roku, a druga pt. Ciała stałe w 2011.

Dawid Czycz, „Woodland” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dawid Czycz, „Woodland” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W obrazach prezentowanych na obecnej wystawie przykuwają uwagę niespotykane wcześniej, a cieszące oko zestawienia kolorów, np. purpury i oranżu, delikatnego seledynu i bladego różu, stosowane w dawnych iluminarzach i florenckim malarstwie renesansowym.

Woodland przypomina bardziej zoo lub cyrk, niż naturalne środowisko zwierząt. To scena dla różnych wydarzeń – zwierzęta prezentują się na niej w pełnej okazałości, odgrywają różne role lub oczekują na prezentację. Oglądamy je przez lornetkę, dzięki czemu możemy zobaczyć je bardzo dokładnie, mając pewność, że się nie spłoszą. Woodland to także nazwa materiału maskującego typu moro, co nawiązuje do motywu przykrywania, ukrywania się pod tkaniną. Inspiracją do powstania tych obrazów były stare grafiki przedstawiające zwierzęta w typowych dla nich sytuacjach. Często wyrwane z szerszego kontekstu, skoncentrowane na przedstawieniu danego motywu. Zainspirował mnie również wczesnorenesansowy sposób przedstawiania draperii w niemal abstrakcyjny sposób.
Dawid Czycz

Dawid Czycz (ur. 1986) mieszka i pracuje w Krakowie. W 2011 obronił dyplom na krakowskiej ASP w pracowni prof. Leszka Misiaka. Debiutował w Zderzaku na zbiorowej wystawie Science & Fiction (2009). Jest malarzem o rozpoznawalnym stylu, zaliczanym do grona nowych surrealistów. Chętnie posługuje się parabolą, układa swoje prace w narracyjne sekwencje. Trochę śmieszy, trochę straszy. Ciekawi go komiczna strona życia – jego humor oscyluje od makabreski do liryzmu. Prace Dawida Czycza pokazywane były w kraju i za granicą, na wystawach i targach m.in. w Berlinie, Wiedniu, Londynie, Paryżu, Brukseli.

Woodland
Wernisaż: 19 marca 2015 roku
Wystawa czynna do 18 kwietnia 2015 roku
Galeria Zderzak w Krakowie

Dodaj komentarz