Wystawa Fragmenty opowieści Barbary Gawdzik-Brzozowskiej

19 marca w Galerii Sztuki Artemis w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Barbary Gawdzik-Brzozowskiej Fragmenty opowieści.

Barbara Gawdzik-Brzozowska, „Zebry” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Gawdzik-Brzozowska, „Zebry” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie będzie można zapoznać się z pracami artystki, które powstały w latach 50. i 60. XX wieku. Prace zmarłej w 2010 roku artystki są praktycznie nieznane szerszej publiczności. Wśród prac znajdują się rysunki, ilustracje książkowe, ilustracje prasowe, projekty graficzne.

Jak zauważa Anna Chmielarz, dzieła wszechstronnej artystki: Przypominają, że Barbara Gawdzik-Brzozowska to nie tylko autorka eleganckich portretów dam i kotów, ale doceniona na świecie rysowniczka, utalentowana graficzka, ilustratorka, projektantka oraz wnikliwa obserwatorka rzeczywistości.

Barbara Gawdzik-Brzozowska – urodziła się w roku 1927 w Katowicach, zmarła w Zakopanem w 2010. W latach 1939-1955 mieszkała w Krakowie, a następnie w Zakopanem. Podczas okupacji uczęszczała do Kunstgewerbeschule oraz Zawodowej Szkoły Krawieckiej. Studiowała na ASP w Krakowie; w roku 1949 uzyskała absolutorium z malarstwa u Eugeniusza Eibischa, a w roku 1952 dyplom z grafiki u Konrada Srzednickiego (w niezwykle rzadkiej technice kamieniorytu). Nigdy potem nie malowała, ani nie zajmowała się grafiką warsztatową. Już podczas studiów zyskała renomę jako rysowniczka i ilustratorka – najpierw prasowa (m. in. Tygodnik Powszechny, Życie Literackie, Szpilki), a potem również książkowa. W latach 1952-74 zilustrowała kilkadziesiąt książek, przede wszystkim dla dzieci, głównie dla Wydawnictwa Literackiego oraz Państwowych Wydawnictw Muzycznych. W latach 1952-67 zajmowała się malarstwem ściennym, początkowo sakralnym (współpracowała przy kościelnych polichromiach w Głogówku, Mogilanach oraz Imielnie), a następnie realizowała liczne murale, przede wszystkim w Zakopanem i okolicy (m. in. plafon Kawiarni MPiK w Domu Turysty, liczne wnętrza w hotelu Zakopane, restauracji hotelu Morskie Oko). Współpracowała przy rozmaitych opracowaniach plastycznych (m. in. Muzeum Auschwitz-Birkenau), projektach architektonicznych (m. in. z zespołem T. Janowskiego I nagroda w konkursie na pawilon polski na EXPO’58 w Brukseli). W drugiej połowie lat 50. i z początkiem lat 60. zajmowała się również projektowaniem mody, mebli, zabawek, odznak, biżuterii itp., po roku 1965 coraz bardziej odchodząc od plastyki użytkowej na rzecz czystego rysunku.

Wystawa Barbary Gawdzik-Brzozowskiej Fragmenty opowieści
Od 19 marca do 18 kwietnia 2015 roku
Wernisaż: 19 marca 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Artemis
Kraków

Dodaj komentarz