• 2015-03-13

Światowy Dzień Poezji. Bolesław Leśmian. Gościnnie: Anna Polony

21 marca, z okazji obchodów Światowego Dnia Poezji Anna Polony zaprezentuje w Teatrze Żydowskim w Warszawie autorski wybór poezji Bolesława Leśmiana.

Anna Polony (źródło: materiały prasowe)

Anna Polony (źródło: materiały prasowe)

Anna Polony – wybitna aktorka związana z teatrami krakowskimi. Absolwentka Wydziału Aktorskiego (1960) i Wydziału Reżyserii Dramatu (1984) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Karierę aktorską rozpoczynała w Teatrze im. Słowackiego, później, przez blisko 40 lat była aktorką Teatru Starego, z którym w tym roku zerwała współpracę, powracając do Teatru im. Słowackiego. Ma w dorobku wiele wspaniałych aktorskich kreacji teatralnych i filmowych, stworzonych we współpracy z reżyserami tak znakomitymi, jak Konrad Swinarski, Andrzej Wajda czy Krzysztof Kieślowski.

Zagrała m.in. w czterech filmach Marty Meszaros, w amerykańskim filmie Iron Cross oraz w doskonałym, wielokrotnie nagradzanym Rewersie Borysa Lankosza. Anna Polony była przez ponad 35 lat pedagogiem oraz profesorem krakowskiej PWST. Za swoją pracę otrzymała wiele nagród artystycznych i odznaczeń państwowych, w tym m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski; Złoty Medal Gloria Artis i Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej.

Światowy Dzień Poezji
21 marca 2015 roku
Teatr Żydowski w Warszawie

Dodaj komentarz