• 2015-03-13

Big Book Festival zaprasza zagranicznych pisarzy

Przez trzy dni od 12 do 14 czerwca w Warszawie potrwa 3. edycja Big Book Festivalu. Polskę odwiedzą zagraniczni pisarze, m.in. Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Hanif Kureishi czy Lars Saabye Christensen.

Big Book Festival – logo (źródło: materiały prasowe)

Big Book Festival – logo (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowe wydarzenie będzie w tym roku dłuższe, bo potrwa trzy dni – od piątku do niedzieli. W tym czasie odbędzie się 50 spotkań, dyskusji, warsztatów, spacerów, wystaw i akcji. Po raz pierwszy powstanie miasteczko festiwalowe. Teren dawnej fabryki serów SerWar przy ul. Hożej 51, w samym centrum Warszawy, przemieni się w weekendową wytwórnię myśli i rozmów.

Big Book Festival organizowany jest przez Fundację Kultura nie boli. Co roku festiwal angażuje autorów, wydawców, publiczność, instytucje publiczne i prywatne do współtworzenia ekscytujących wydarzeń; pokazuje nowe sposoby przeżywania i funkcjonowania literatury. Festiwalowi towarzyszą: poczucie humoru, akcje społeczne i niezobowiązująca atmosfera. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Gośćmi specjalnymi trzeciej edycji Festiwalu będą pisarze:

 • Swietłana Aleksijewicz – białoruska reporterka od lat wymieniana wśród głównych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Stworzyła własny gatunek literacki – opowieść głosów. Niedawno ukazała się jej książka Czasy Second-hand. Koniec czerwonego człowieka o upadku komunizmu w Rosji.
 • Zadie Smith – brytyjska pisarka, ikona współczesnej literatury imigranckiej i literackiej wielokulturowości. W książkach osławiła Londyn, ale teraz mieszka w Nowym Jorku. Jej wizyta towarzyszy polskiej premierze niepublikowanych wcześniej opowiadań z tomu Lost & Found.
 • Sofi Oksanen – charyzmatyczna i kontrowersyjna pisarka z Finlandii. Uważana za jeden z najważniejszych głosów młodej europejskiej literatury, tworzy powieści zarazem polityczne i poetyckie. Jej najnowsza książka Gdy zniknęły gołębie ukaże się w Polsce wiosną.
 • Lars Saabye Christensen – po raz pierwszy w Polsce. Najbardziej uznany powieściopisarz norweski, kandydat noblowski. Jest również autorem poezji i dramatów. W Polsce niedawno ukazały się jego dwie powieści: Półbrat oraz Odpływ.
 • Władimir Sorokin – autor opowiadań, dramatów, scenariuszy i powieści tłumaczonych na wiele języków. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich, krytyczny obserwator tamtejszej rzeczywistości. Regularnie wydawany w Polsce; w naszym kraju ukazały się m.in. LódKolejka i Curkowy Kreml.
 • Herbjørg Wassmo – po raz pierwszy w Polsce. Norweska powieściopisarka, autorka świetnie przyjętych u nas powieści Księga Diny i Stulecie. Mistrzyni długich sag, poświęconych losom kobiet i rodzin. Podczas Big Book Festival odbędzie się premiera jej nowej, autobiograficznej powieści Chwile.
 • Iljas Churi – po raz pierwszy w Polsce. Powieściopisarz libański, jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów Bliskiego Wschodu i pisarzy tworzących w języku arabskim. Napisał kilkanaście powieści i sztuk teatralnych. Niedawno w Polsce ukazała się poświęcona libańskiej wojnie domowej powieść Jalo.
 • Hanif Kureishi – po raz pierwszy w Polsce. Jeden z najmocniej dyskutowanych pisarzy brytyjskich. Ma pakistańskie korzenie, jest autorem zekranizowanej Intymności i kultowej powieści Budda z przedmieścia, którą BBC zmieniło w serial z muzyką Davida Bowie. W czerwcu w Polsce ukaże się jego najnowsza książka Ostatnie słowo.
 • Sophie Hannah – po raz pierwszy w Polsce. Współczesna Agata Christie, kontynuatorka świetnej tradycji brytyjskiej powieści kryminalnej. Autorka bestsellerowych Inicjałów zbrodni, w których po 40 latach powrócił Hercules Poirot. W tym roku w Polsce ukażą się dwie jej powieści: Błąd w zeznaniach i Twarzyczka.
 • Jeet Thayil – po raz pierwszy w Polsce. Indyjski poeta, muzyk i autor piosenek, którego pierwsza, hipnotyzująca powieść „Narkopolis“ znalazła się w finale nagrody Man Booker. Poetycka opowieść o Bombaju lat 70., palarniach opium, perwersjach i biedzie, a także o przemianie tej wielkiej metropolii ukaże się w Polsce wiosną.
 • Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt – po raz pierwszy w Polsce. Zabójczy literacki duet ze Szwecji, stworzony przez dwóch scenarzystów mających doświadczenie filmowe i dziennikarskie. W 2010 r. rozpoczęli serię powieści kryminalnych, ekranizowanych przez skandynawskie telewizje. W tym roku ukaże się w Polsce ich czwarta powieść Niemowa.

Gośćmi trzeciej edycji Big Book Festival będą także autorzy m.in. z Niemiec i Ukrainy. Festiwal będzie również prezentował ważnych i dyskutowanych autorów polskich. Jak co roku oprócz spotkań z autorami odbędą się wykłady, spacery literackie oraz wystawy. Pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony w pierwszych dniach maja.

Big Book Festival (Duży Festiwal Czytania) – 3. edycja
Od 12 do 14 czerwca 2015 roku
Warszawa

Dodaj komentarz