Ziemowit Szczerek przez polskie jądro ciemności

W lutym ukazała się nowa książka Ziemowita Szczerka, laureata Paszportu Polityki 2013, zatytułowana Siódemka, wydana przez Korporację Ha!art.

Ziemowit Szczerek, „Siódemka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ziemowit Szczerek, „Siódemka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Znów w drodze. Dziennikarz przemierza mizerny, rozpadający się krajobraz kulturowy, jednak tym razem Ziemowit Szczerek nie pisze o Ukrainie, lecz o Polsce – choć tak naprawdę pisze o niej zawsze. W Siódemce poddaje wiwisekcji Polskę najpolstszą, samo jej serce, gdzie biją źródła wszystkich jej bolączek i frustracji, matecznik polskiego marazmu, bylejakości i magmy, rdzeń pełen szyldozy i płotów odlanych z betonu, gdzie winy za chaos i syf nie można zrzucić na nikogo prócz nas samych. Opisuje Polskę leżącą przy drodze krajowej numer 7.

Jak opisać tę niezwykłą krainę? Pytanie trudne. Niewielu dotychczas próbowało. Siódemka tylko pozornie kpi z prowincji, prowincji leżącej w centrum naszego kraju. To dużo więcej niż żarty napędzane poszerzającymi świadomość wiedźmińskimi eliksirami (tak, tak – nie mogło zabraknąć także wiedźmina). To brutalna, szczera do bólu próba opisu tego, co swojskie, a zarazem bardzo tajemnicze i dotąd niezbadane. Siódemka stanowi podróż przez polskie jądro ciemności, przez kompleksy i fantazje narodowe, przez wieki historii – wędrówkę pełną groteski i przegięcia, napędzaną alkoholem i narkotykami (to wciąż gonzo), ale to przecież jedyny sposób na opisanie bezforemnej polskiej formy.

Ziemowit Szczerek – dziennikarz, współpracuje z PolitykąHa!artem i Nową Europą Wschodnią, autor książek: Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian (Korporacja Ha!art), Rzeczpospolita Zwycięska (Znak), współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. Publikował m.in. w Tygodniku PowszechnymLampieStudiumOpowiadaniach i E-splocie. Pisze doktorat z politologii, zajmuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze. Laureat Paszportu Polityki 2013 za książkę Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian; książka nominowana była również w 2014 roku do nagród Nike i Angelus.

Ziemowit Szczerek, Siódemka
Premiera: luty 2015 roku
Korporacja Ha!art

Dodaj komentarz