Rytm w Galerii Kordegarda – wystawa w pięćdziesiątą rocznicę odbudowy Teatru Wielkiego

Od 12 marca w Galerii Kordegarda w Warszawie można oglądać Rytm – instalację architektoniczną zaprojektowaną przez Studio Rygalik na pięćdziesiątą rocznicę odbudowy Teatru Wielkiego.

Plakat wystawy „Rytm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Rytm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pięćdziesiąta rocznica odbudowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jest pretekstem do zaprezentowania historii i dziedzictwa kluczowej dla polskiej kultury instytucji. W przestrzeni Kordegardy zaprojektowana została wystawa Rytm autorstwa Studia Rygalik prezentująca Teatr z perspektywy jego historii, osiągnięć artystycznych i architektury. Sam budynek Teatr Wielki to przestrzeń złożona z wielu stylowych i historycznych warstw. Od 1825 roku, gdy rozpoczęto budowę pierwotnego gmachu autorstwa Antonio Corazziego, przez przebudowy Piotra Aignera i Bohdana Marconiego do jego odbudowy z wojennych zniszczeń przez Bohdana Pniewskiego Teatr zmieniał swoje oblicze, nie tracąc swego charakteru.

Jubileusz staje się momentem zarówno retrospekcji i ekspozycji wypracowanych do tej pory wartości i osiągnięć (artystycznych, kulturowych, architektonicznych), ale także wdrożenia innowacyjnych projektów pozwalających widzowi na pełne doświadczenie Instytucji. Rzeźbiarska instalacja pokazuje charakterystyczne elementy architektury Teatru w formie współczesnej interpretacji. Ekspozycja prowokuje widza do uruchomienia zarówno zmysłu wzroku, jak i słuchu oraz dotyku, daje możliwość pełniejszego doświadczenia Instytucji. Stawia pytanie: Jak doświadczać Teatr? – jako przestrzeń będącą tylko ramą czy jako integralny element dzieła?

Studio Rygalik o projekcie: Instalacja przestrzenna, która czerpie z historii odbudowy, a także z charakterystycznych elementów architektury wnętrz Teatru Wielkiego jest dialogiem twórców z pokoleń oddalonych o 50 lat. Szkice prezentujące elementy wnętrza, powstałe w toku procesu projektowanego przez Bohdana Pniewskiego Teatru między innymi takie jak geometryczna posadzka oraz schematycznie zaznaczony żyrandol, a także szlachetny i dostojny styl epoki, zainspirowały język wizualny powstałych obiektów – przenikających się, lekkich wizualnie, ażurowych struktur o delikatnie zaznaczonych funkcjach użytkowych. Aranżacja ma formę przestrzennego szkicu w przemyślany sposób zagospodarowując przestrzeń galerii pozwalając odbiorcy na subtelny dialog z przeszłością.

Studio Rygalik „Rytm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Studio Rygalik „Rytm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt realizowany jest we współpracy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej z Narodowym Centrum Kultury.

Wystawa Rytm, Studio Rygalik
Wernisaż 14 marca 2015 roku, godz. 17.30
Wystawa czynna od 12 do 22 marca 2015 roku
Galeria Kordegarda w Warszawie

Dodaj komentarz