• 2015-03-12

Roland Wirtz z miejscami pamięci w Bunkrze Sztuki

Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Rolanda Wirtza pt. immediatus, który odbędzie się 21 marca.

Roland Wirtz, „Apparition”, bezpośrednie naświetlenie, Cibachrome, 12 października 2013, fot. dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe)

Roland Wirtz, „Apparition”, bezpośrednie naświetlenie, Cibachrome, 12 października 2013, fot. dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Rolanda Wirtza immediatus (łac. bezpośredni) jest opowieścią o prywatnych i historycznych miejscach uchwyconych w ostatnich chwilach ich trwania. Kontemplacyjne w nastroju dzieła traktują o sposobach funkcjonowania mitów na temat sytuacji przełomowych i granicznych, dyskretnie odsłaniając konteksty fundujących je wydarzeń historycznych, jak również tych dostrzegalnych lub ważkich tylko z osobistego punktu widzenia. Narracja wystawy wskazuje na strategie i procesy obrastania symbolicznymi wartościami i kształtowania złożonych tożsamości miejsc, którym z czasem nadajemy miano pomników.

Na wystawie w Bunkrze Sztuki zostanie zaprezentowanych pięć monumentalnych instalacji powstałych w ostatnich latach, m.in. pozytywowe wielkoformatowe fotografie z cyklu Kairos, przedstawiające obrazy nieczynnego już berlińskiego lotniska Tempelhof, budowle na terenie Stoczni Gdańskiej w przededniu rozbiórki czy nieistniejący już Pałac Republiki w Berlinie. Podobnie jak cykl Interferencje, ukazujący widok z dawnej wewnątrzniemieckiej granicy, nazywanej Todesstreifen (pasmo śmierci), obrazują one tzw. miejsca pamięci, obrosłe legendami, fundamentalne dla najnowszej historii Polski i Niemiec.

Roland Wirtz – niemiecki artysta urodzony w 1959 roku w Kolonii. Mieszka i pracuje w Berlinie.

21 marca o godzinie 19.30 organizatorzy zapraszają do Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie na wernisaż wystawy towarzyszącej.

Roland Wirtz | immediatus
Kurator: Krzysztof Siatka
Kurator programu towarzyszącego: Anna Lebensztejn
Koordynator: Renata Zawartka
Wernisaż: 21 marca 2015 roku, godz. 14.00
Wystawa czynna od 22 marca do 3 maja 2015 roku
Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz