• 2015-03-12

Michał Borczuch reżyseruje Fausta

Wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu, wszystko, co święte, ulega sprofanowaniu i ludzie muszą wreszcie spojrzeć trzeźwym okiem na swoją pozycję życiową, na swoje wzajemne stosunki. Premiera Fausta w reżyserii Michała Borczucha 14 marca w Bydgoszczy.

„Faust”, reż. Michał Borczuch, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały organizatora)

„Faust”, reż. Michał Borczuch, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały organizatora)

W kulturze przesyconej obrazami, w której zmysł wzroku ma dominującą pozycję, a spór między ikonoklazmem a ikonofilią odżywa w zradykalizowanym wymiarze, warto zadać pytanie o reguły wytwarzania doświadczenia wzrokowego. Czy wzrok rzeczywiście determinuje nasze relacje z rzeczywistością? Czy może, jak twierdzi amerykański badacz mediów Nicolas Mirzoeff, wizualizowanie to „to wytwarzanie wizualności” i jest domeną wyobraźni, a nie wzroku?

Do pracy nad Faustem zaprosiliśmy grupę niewidomych, którzy wraz z aktorami zmierzą się z dramatem uchodzącym za dzieło raczej literackie niż sceniczne. Wyzwanie postawione przez Goethego wiąże się nie tylko z gigantycznym rozmiarem tekstu, obejmującym ponad dwanaście tysięcy wersów i czasem akcji rozpisanym na trzy tysiące lat. Faust jest pisany jako teatr w teatrze, a skoro wszystko, co pojawia się na scenie, uzyskuje teatralną formę i znak, to jak przedstawić metafizyczną warstwę tekstu? Co jeśli Goethe rozumiał ją dosłownie – czy pudel jest żywym psem? Jak wygląda pies, w którego wstąpił diabeł? Jak wygląda coś, czego w teatrze pokazać się nie da? – zaznaczają twórcy.

Autor: Johann Wolfgang von Goethe
Tłumaczenie: Adam Pomorski
Scenariusz i adaptacja: Tomasz Śpiewak
Reżyseria: Michał Borczuch
Scenografia i kostiumy: Dorota Nawrot
Muzyka: Bartosz Dziadosz (Pleq)
Warsztat malarski, obraz: Krzysztof Mężyk, Luka Woźniczko
Video: Przemysław Czepurko
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Asystentka scenografa: Marta Kuliga
Asystenci reżysera: Magda Szpecht (PWST), Radosław Mirski
Wystęują: Dominika Biernat, Mirosław Guzowski, Marta Malikowska, Martyna Peszko, Jan Sobolewski, Paweł Smagała, Robert Wasiewicz, Piotr Wawer Jr, Małgorzata Witkowska oraz aktorzy nieprofesjonalni: Rafał Bladowski, Patryk Iks, Roksana Jakielska, Janusz Kamiński, Mikołaj Kosicki, Krystyna Skiera, Roland Świstek, Mirosław Wróbel

Faust
Premiera 14 marca 2015 roku
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Dodaj komentarz