• 2015-03-12

Piąte: nie odchodź!

13 marca wchodzi do kin uhonorowany prestiżową Nagrodą Perspektywa im. Janusza Morgensterna, debiutancki film Katarzyny Jungowskiej Piąte: nie odchodź! 

„Piąte: nie odchodź”, reż. Katarzyna Jungowska (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Piąte: nie odchodź”, reż. Katarzyna Jungowska (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W rolach głównych: Łukasz Simlat, Grażyna Szapołowska, Daniel Olbrychski i niezwykle uzdolniona aktorka młodego pokolenia Michalina Olszańska, która zagrała w filmach Jack Strong i Miasto 44. Piąte: nie odchodź! to również debiut aktorski piosenkarki Patrycji Markowskiej. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Piotr Śliskowski (Mój rower, Generał Nil, 80 milionów), a oprawą muzyczną zajął się Paweł Mykietyn (33 sceny z życia, Essential Killing, Tatarak, Wałęsa. Człowiek z nadziei). Stylizacje aktorów zaprojektował Maciej Zień. Film ze specjalnym udziałem profesjonalnych tancerzy Opery Narodowej w Warszawie.

Po stracie matki piętnastoletnia Roma próbuje uporządkować swoje życie na nowo. Mieszka z ojcem. Mężczyzna jest jednak kompletnie pochłonięty pracą i zaniedbuje relacje z córką. Pomimo wzajemnej potrzeby bliskości, oboje żyją obok siebie i nie potrafią nawiązać głębokiego kontaktu. Dziewczyna znajduje ukojenie w intensywnych treningach tańca. Pewnego dnia do opuszczonego domu w sąsiedztwie Romy wprowadza się tajemniczy nieznajomy (Daniel Olbrychski). Nastolatka zaczyna podejrzewać, że małomówny mężczyzna jest jej Aniołem Stróżem.

Obsada:
Andrzej – Łukasz Simlat
Roma – Michalina Olszańska
Bezdomny – Daniel Olbrychski
Pani Mąka – Grażyna Szapołowska
Patrycja – Patrycja Markowska
Babcia – Halina Skoczyńska
Julia – Marta Dąbrowska
Helena – Natalia Szyguła

Piąte: nie odchodź! 
Reżyseria: Katarzyna Jungowska
Dystrybutor: Kino Świat
Od 13 marca 2015 roku

Dodaj komentarz