Ciała a rzeczy w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

13 marca w Galerii Miejskiej we Wrocławiu odbędzie się otwarcie wystawy Ciała a rzeczy. Swoje prace zaprezentuje jedenaścioro polskich artystów.

Plakat wystawy „Ciała a rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Ciała a rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie będzie można zobaczyć malarstwo  Zuzy Ziółkowskiej, Tomasza Skórki, Marceliny Groń, także instalacje Miłosza Flisa, Agnieszki Ewy Braun oraz obrazy i wycinanki Bereniki Kowalskiej. Całości wystawy dopełnią rzeźby Karoliny Krawczyk, również prezentowane na patio budynku przy placu Solnym 14 dwie wielkoformatowe realizacje autorstwa Artura Grochowskiego oraz tria: Klaudii Lipczewskiej, Moniki Martys-Mroczek i Katarzyny Rak.

Pozornie zarówno ciała, jak i rzeczy stanowiły przedmiot zainteresowania artystów właściwie niezależnie od czasów i epoki. Wysokie natężenie banału tego twierdzenia osłabia jednak zastrzeżenie, że tytułowe pojęcia nie zawsze pojmowane były tak samo, a twórcy nierówno rozdzielali swoją uwagę między oba wymienione zagadnienia. Stąd też wystawa ma za zadanie przedstawić różnorodność strategii,jakie przyjęli młodzi, w większości przypadków, twórcy, włączający do obszaru swoich poszukiwań ciała i/lub rzeczy. W efekcie, obok prac rozprawiających się z tematem bardzo dosłownie i, pozornie zdawać by się mogło, sztampowo,zgromadzono obrazy, rzeźby oraz instalacje stwarzające szerokie pole do interpretacji, wielowarstwowe w swojej formalnej i intelektualnej konstrukcji,choć niejednokrotnie powstające pod wpływem impulsu i z nie zawsze w pełni wyartykułowanych względów. Tytuł wystawy, ułatwiający swoją uniwersalnością dobór artystów i zestawienie ich prac, ma także za zadnie podkreślić, że równie istotne, co same ciała i rzeczy, wydają się relacje zachodzące pomiędzy nimi,zwłaszcza z perspektywy rzeczy i, jeśli to możliwe, ich sprawczości (agency).

Tomasz Skórka, „Dziecko 5” z cyklu „śmieci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Skórka, „Dziecko 5” z cyklu „śmieci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Ciała a rzeczy
Kurator: Agnieszka Patała
Wystawa czynna od 13 marca do 2 maja 2015 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu oraz kamienica przy Placu Solnym 14 we Wrocławiu

Dodaj komentarz