• 2015-03-12

Historia profesora śpiewu i jego dwóch uczniów

Baroque Living Room to lekki i zabawny spektakl muzyczny, przedstawiający historię profesora śpiewu i jego dwóch uczniów. Wszyscy artyści w spektaklu śpiewają kontratenorem – głosem, który przeżywa obecnie ogromny renesans. Koncert w małej sali szczecińskiej Filharmonii odbędzie się w kameralnym cyklu Misterioso, w którym wydarzenia muzyczne maja szczególnie intymny charakter.

Baroque Living Room (źródło: materiały prasowe)

Baroque Living Room (źródło: materiały prasowe)

Baroque Living Room to spektakl muzyczny oparty na kanwie utworu Johna Cage’a Living Room Music (1940), przedstawiający w zabawny sposób historię dwóch studentów uczących się u jednego pedagoga śpiewu, ich frustracje i walkę o względy mentora, zilustrowane ariami operowymi i fragmentami utworów takich kompozytorów z epoki baroku jak Händel, Vivaldi, Salieri, Caldara, Purcell oraz twórcy XX w. Johna Cage’a.

Partie wokalne w spektaklu wykonują trzej kontratenorzy. Dobór utworów muzycznych poza funkcją ilustracyjną jest również interesującym studium głosu kontratenorowego, prezentującym jego możliwości techniczne i barwowe.

Akcja spektaklu rozgrywa się w salonie (tytułowy Living Room), gdzie dwóch adeptów o diametralnie różnych osobowościach oczekuje spóźniającego się na lekcję profesora. Gdy ten w końcu się pojawia, rozpoczyna się lekcja, podczas której faworyzuje on jednego ze studentów. Dochodzi do sprzeczki pomiędzy adeptami przerwanej wyjściem profesora. Studenci, początkowo wrogo do siebie nastawieni, wreszcie godzą się oblewając ten fakt alkoholem z barku profesora… Jego powrót otrzeźwia ich uświadamiając, że konkurencja nie ma sensu, gdyż każdy ma w sobie tyle zalet, ile wad. Wszystkich ich łączy pasja i miłość do muzyki, która nadaje kolor naszemu życiu, wypowiada niewypowiedziane i jest najwierniejszym przyjacielem.

Pomysł na scenariusz koncertu-spektaklu powstał we współpracy Doroty Cybulskiej-Amsler i Artura Stefanowicza. Twórcy chcieli przybliżyć fascynujący głos kontratenora, jego niezwykłe brzmienie, jak i możliwości wokalne poprzez wykorzystanie najpiękniejszych arii barokowych i osadzenie akcji we współczesności. Reżyserię powierzyli Natalii Kozłowskiej.

Wykonawcami koncertu są obok Artura Stefanowicza, jednego z najwybitniejszych polskich śpiewaków i profesora śpiewu UMFC w Warszawie, jego absolwent Michał Sławecki i student Kacper Szelążek.

Orkiestrę Ensemble Club Europa od klawesynu poprowadzi wybitna klawesynistka szwajcarska polskiego pochodzenia Dorota Cybulska-Amsler.

Baroque Living Room
15 marca 2015 roku
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

Dodaj komentarz