Wystawa Słońce nad Lehistanem. Marcelo Zammenhoff

13 marca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Marcelo Zammenhoffa Słońce nad Lehistanem.

Marcelo Zammenhoff, „Podróż do Lehistanu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcelo Zammenhoff, „Podróż do Lehistanu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słońce nad Lehistanem jest to aranżacja jednego z pomieszczeń Wozowni na podobieństwo typowego pokoju mieszkalnego z przełomu lat 80. i 90., z telewizorem kineskopowym, który nadaje program złożony wyłącznie ze starych fragmentów prognozy pogody. Prognozy dosłownie i w przenośni są kiepskie, jednak pomieszczenie oświetla niezwykle jasna żarówka, imitująca słońce.

Jak mówi artysta:

jest to zabarwiona lekką ironią instalacja sentymentalno-melancholijna, traktująca o pogodzie, teoriach spiskowych i imigracji wewnętrznej.

Prognozy nieustającego deszczu odwołują się na poziomie ogólnym do niesprzyjających warunków klimatycznych w naszym kraju, ale także do wielkiej powodzi z 1997 roku. Wtedy to pojawiły się spekulacje zakładające świadomą manipulację pogodą przez Rosjan. Sprzyjał temu fakt, że słyszało się o próbach sztucznego rozpraszania chmur przy pomocy samolotów przed rosyjskimi uroczystościami państwowymi.

Wnętrza takie jak te zrekonstruowane na wystawie, jeszcze 15 lat temu były zwyczajnymi pomieszczeniami mieszkalnymi. Obecnie stanowią jednak przedmiot kpin jako wyraz polskiej bylajkości i złego gustu. Sentymentalna podróż artysty do przełomu lat 80. i 90. daje asumpt do spojrzenia na polskość i przemiany zachodzące w sposobie potocznego jej definiowania. Wystawę dopełnia umieszczona w sali laboratorium instalacja Rakieta <Gierek V 1.0>. Gierek utożsamiany jest z okresem wielkich przemian: otwarcia się Polski na Zachód, dobrobytu, wzrostu gospodarczego, ale i wielkich obietnic bez pokrycia, a na koniec, galopującego kryzysu. Epoka Gierka to czas narodzin i dzieciństwa autora pracy.

Marcelo Zammenhoff (Piotr Wygachiewicz) – urodził się w 1970 roku w Łodzi. Jest twórcą sztuki wideo, konstruktorem, fotografikiem, performerem, designerem oraz kompozytorem. To również przedstawiciel polskiego kina offowego i eksperymentalnej sceny electro/synth-pop/noise. Powołał do życia kilka grup muzycznych (F.P.Z., Morris Generativ, Protoplazma, Górecki-500, E-1, Mikrowafle, Throbbing Wafle) i grupę filmową Plazma TV. Jest autorem cyklu awangardowych programów telewizyjnych: Telewizja Atlantyda (TVP2, 1993–1994).

Wystawa Słońce nad Lehistanem. Marcelo Zammenhoff
Od 13 marca do 12 kwietnia 2015 roku
Wernisaż: 13 marca 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz