Jakub Gliński i Drapanie Mózgu

12 marca w klubie Mózg Powszechny w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Glińskiego, a po nim Drapanie Mózgu #3, czyli Scratch Sesja.

Plakat „Drapanie Mózgu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat „Drapanie Mózgu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gliński swoją przygodę z działaniami artystycznymi rozpoczął 12 lat temu kiedy to w zetknięciu z programem do produkcji muzyki przybrał dedykowaną mu mroczną, niepokojącą i ciemną ambientową estetykę. Późniejsza forma w jaką ewoluował, przypominała raczej monodramy, performatywne występy, w których wyrzucał z siebie ukryte pokłady emocji o niezwykle silnym ekspresyjnym geście. W Jesus Is A Noise Commander, bo tak nazywał się jego solowy noisowy projekt, poszukiwał przede wszystkim nieokreślonego ekstremum dźwiękowego i wizualnego. Ważnym elementem budującym cały nastrój projektu był ubiór, a dokładnie zbiór śmieci, wszelkich odpadów, które mumifikowały jego ciało podczas występów oraz stroboskop, który potęgował doznania. Gliński w swoim malarstwie wykorzystuje odpady cywilizacji i industrialu. Sam tworzy alternatywne podłoża, zbija blejtramy nie oszczędzając centymetra napotkanego materiału. Często najpierw buduje obraz, by potem odrzucić większość z tego, co namalował i przykryć to kolejną warstwą, czasem nawet sześcioma czy siedmioma. Jak sam twierdzi swoją sztukę zalicza do kategorii trash and error, określając ją mianem sztuki błędnej, zbudowanej na etosie squat-owego punku i industrialnego trashu.W 2014 roku Gliński rozpoczął projekt, podczas którego wraz z muzykiem eksperymentalnym Purgist dokonują swoistej próby zjednoczenia synchronii dźwięku oraz obrazu. Dzieję się tak za sprawą umieszczanych na płótnie mikrofonów kontaktowych, które wyłapują na żywo każdy malarski gest dokonany przez Glińskiego, tworząc muzyczną narracje dla powstającego dzieła.

Jakub Gliński – pochodzi z Rzeszowa, muzyk eksperymentalny, artysta audiowizualny, malarz.

Drapanie Mózgu to pomysł twórców klubu Mózg Powszechny na wspólne tworzenie muzyki. Scratch Sesje odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu. W czasie wieczoru turntabliści mogą wspólnie prezentować techniki, wymieniać się pomysłami i rozwijać swój kunszt. Otwarta forma jamu dla profesjonalistów i tych którzy chcą nimi się stać. Celem jest łączenie społeczności skreczerów, beat makerów oraz wszystkich ludzi ceniących nowe brzmienia.

Wystawa malarstwa Jakuba Glińskiego i Scratch Sesja Drapanie Mózgu
Wernisaż wystawy: 12 marca 2015 roku, godz. 19.00
Drapanie Mózgu: 12 marca 2015 roku, godz. 20.30
Klub Mózg Powszechny
Warszawa

Dodaj komentarz