Wieczór czeski w Centrum Technologii Audiowizualnych

12 marca w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu będą miały miejsce Inspirujące podróże audiowizualne – czyli wieczór czeski. To wydarzenie, którego celem jest przybliżenie ciekawej i różnorodnej kultury Czech, w takich dziedzinach jak muzyka, film i literatura.

Plakat wydarzenia „Inspirujące podróże audiowizualne – czyli wieczór czeski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wydarzenia „Inspirujące podróże audiowizualne – czyli wieczór czeski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczór rozpocznie się koncertem fortepianowym, podczas którego Jerzy Owczarz wykona utwory jednych z najbardziej znanych czeskich kompozytorów – Leoša Janáčka i Bedřicha Smetany. Występ ten będzie poprzedzony krótkim wprowadzeniem, dotyczącym ich twórczości. Tłem dla muzyki będą czeskie animacje lalkowe z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Następnie bohemista Mirosław Śmigielski z Wydawnictwa Stara Szkoła opowie o Czechach i czeskiej literaturze oraz zaprezentuje przetłumaczoną przez siebie powieść Ostatnia arystokratka autorstwa Evžena Bočka, która uznawana jest przez krytyków za jedną z najzabawniejszych książek XXI wieku. Przewrotny humor i galeria nietuzinkowych osobowości gwarantują czytelnikowi doskonałą zabawę. Ponadto podczas wydarzenia odbędzie się pokaz fragmentów filmów Karla Zemana – znanego czeskiego reżysera, jednego z pionierów trików i efektów specjalnych, nazywanego spadkobiercą Georga Mélièsa. Filmy na potrzeby pokazu udostępnione zostały przez Czeskie Centrum i Muzeum Karla Zemana.

Jerzy Owczarz – pianista, kompozytor, aranżer, akompaniator w widowiskach scenicznych. Brał udział w wielu pianistycznych kursach mistrzowskich, gdzie kształcił się pod okiem m.in. Borysa Petruszańskiego i Aleksandra Orłowieckiego. Występował jako solista w Hammerwood Park, w Londynie dla Konfraterii Artystów Polskich, we Włoszech na festiwalu Memorial Luigi Borgo, czy Węgrzech na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta. W 2011 roku został laureatem Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale e Composizione Valeria Martina, a w 2012 roku półfinalistą 18 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Leosa Janacka w Brnie.

Inspirujące podróże audiowizualne – czyli wieczór czeski
12 marca 2015 roku, godz. 17.30
Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu

Dodaj komentarz