Muzeum Emigracji przyznało Nagrodę im. Pawła Edmunda Strzeleckiego

Projekcja zwycięskiego filmu odbędzie się 13 marca w Gdyni, po uroczystym ogłoszeniu wyników, pierwszego dnia tegorocznych Kolosów. Ten film to Nomadzi Władysława Labuda. Nagroda im. Pawła Edmunda Strzeleckiego ufundowana jest przez Muzeum Emigracji w Gdyni.

„Nomadzi", reż. Władysław Labuda (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nomadzi", reż. Władysław Labuda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kilkadziesiąt reportaży nadesłanych do udziału w tegorocznej edycji Nagrody P. E. Strzeleckiego było realizowanych na sześciu kontynentach i pokazały szerokie spektrum spojrzeń na współczesną migrację. Jury w składzie Monika Witkowska (podróżniczka i himalaistka), Filip Ćwik (fotograf, World Press Photo 2011) i Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni) trudność wyboru złagodziło przyznaniem – prócz głównej nagrody – dwóch wyróżnień – dla filmu Wyspa w reżyserii Justyny Gładysz oraz fotoreportażu Ślady Krzysztofa Pierzgalskiego. Zwycięzca otrzyma wraz Nagrodą Strzeleckiego 3.000 złotych, autorzy wyróżnieni – po 1.000 złotych.

Bohaterami filmu Nomadzi są ludzie, których autor spotkał w czasie swoich podróży po całym świecie. Każdy z nich ma swoją, niezwykła historię, a jednocześnie to zwykli ludzie, dla których bycie w drodze jest pewną metaforą życia. Jak Rusty z Wielkiej Brytanii, który po odwiedzeniu ponad 100 krajów osiadł w Gwatemali i prowadzi własny hostel. Poznanych ludzi dzieli zdawałoby się wszystko: płeć, wiek i pochodzenie – a jednak układają się one w spójną opowieść o otwartości na świat i innych ludzi. Różnice rasowe czy kulturowe wykorzystuje się do konfrontacji – zauważa Auki z Ekwadoru – jednak u wszystkich obywateli świata wyczuwam pragnienie przyjaźni, szacunku, chęć bycia solidarnymi i wolnymi. Jak dodaje kilkunastoletnia Anastazja z USA – powinniśmy jakoś się dogadać, bo raczej nigdzie z Ziemi nie odlecimy.

Nagroda im. Pawła Edmunda Strzeleckiego 
13 marca 2015 roku o godzinie 19.00
Organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni
Gdynia Arena

Dodaj komentarz