O życiu i twórczości Astrid Lindgren

Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości Margarety Strömstedt ukazała się 4 marca nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Margareta Strömstedt, „Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Margareta Strömstedt, „Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Myślę, że tym, co czyniło nasze dzieciństwo tak szczęśliwym, były dwie rzeczy: wolność i poczucie bezpieczeństwa.

Astrid Lindgren

Pippi Pończoszanka, bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu – to tylko kilkoro bohaterów wymyślonych przez Astrid Lindgren, najsłynniejszą pisarkę dla dzieci. Kim była kobieta, która wymyśliła najsilniejszą dziewczynkę świata, pozwoliła wiejskiemu chłopcu psocić do woli, a chorobę i śmierć pokazała tak, że do dziś z jej książek korzystają terapeuci i lekarze? Kim był człowiek, który nauczył nas rozumieć dzieci w zupełnie nowy sposób, kochać zwierzęta, patrzeć na ręce politykom i wchodzić na drzewa w wieku sześćdziesięciu lat?

Książka Margarety Strömstedt to historia beztroskiej dziewczynki ze wsi w Smålandii, która w dorosłym życiu musiała zmierzyć się z samotnym wychowaniem dziecka, przeprowadzką do wielkiego miasta, radością tworzenia i troską o kolejny dzień, miłością i zawiścią. To historia każdego z nas, którzy z jej książek uczyliśmy się życia.

Astrid Lindgren zadebiutowała jako autorka dosyć późno, bo w wieku 37 lat, książką Zwierzenia Britt-Marii. Powieść została pozytywnie przyjęta i wkrótce rozpoczęła pisanie kolejnych książek dla dzieci. Wiosną 1944 roku zaczęła spisywać historie o Pippi Pończoszance, postaci wymyślonej przez jej córkę. Jej powieści przetłumaczono na 73 języki. Obliczono, że ze wszystkich wydanych na świecie książek Astrid Lindgren można by ustawić 175 wież Eiffla. Gdy w 1997 roku, jako dziewięćdziesięcioletnia stateczna pani, odbierała tytuł Szwedki Roku, mówiła:

Przyznajecie nagrodę Szwedka Roku osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło!

Margareta Strömstedt (ur. 1931) jest dziennikarką i pisarką. Pojawiła się w życiu Astrid w latach sześćdziesiątych, kiedy dostała zlecenie napisania jej biografii. Przyjaźń wkrótce objęła całą rodzinę Strömstedtów i Astrid stała się częstym gościem w ich domu. Zawsze zjawiała się na uroczystościach rodzinnych u Strömstedtów, a dzieci Margarety znały ją tak dobrze, że zajęło im kilka lat, zanim zdały sobie sprawę, że ciocia Astrid i słynna autorka to jedna i ta sama osoba. Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości uznawana jest za najważniejsze dzieło mówiące o życiu i dziełach pisarki.

Margareta Strömstedt, Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości
Premiera: 4 marca 2015 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz